Gibraltársky súd predĺžil termín zadržiavania iránskeho tankera

Gibraltársky najvyšší súd v piatok rozhodol, že tanker zastavený pre podozrenie z porušenia sankcií prevozom iránskej ropy do Sýrie môže byť zadržiavaný ďalších 14 dní. Oznámil to generálny prokurátor tohto britského zámorského územia, informovali s odvolaním sa na miestne médiá agentúry AFP a AP.

05.07.2019 10:48, aktualizované: 18:32
Gibraltár / Perský záliv / Irán / Foto: ,
Supertanker Grace 1 zadržaný vo vodách britského zámorského územia Gibraltár.
77

Supertanker Grace 1 zadržali vo vodách Gibraltáru vo štvrtok ráno, odkedy mali úrady 72 hodín na vyšetrovanie, po ktorých by museli plavidlo prepustiť. Súd im však na pojednávaní v piatok popoludní poskytol čas do 19. júla, uviedol generálny prokurátor Michael Llamas podľa novín Gibraltar Chronicle.

Predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo zaistenie plavidla a jeho nákladu zdôvodnil podozrením, že prevážalo ropu do Sýrie, čo je v rozpore so sankciami Európskej únie.

Nemenovaný hovorca vlády Gibraltáru v piatok tiež oznámil, že úrady vedú na palube tankera vyšetrovanie s cieľom zistiť jeho pôvod a cieľ plavby, zatiaľ však nezadržali žiadnu osobu. Všetkých 28 členov posádky zostáva na palube, kde ich vypočúvajú ako svedkov. Posádka podľa hovorcu pozostáva prevažne z občanov Indie, Pakistanu a Ukrajiny.

Gibraltárske úrady o pôvode zachyteného plavidla neinformovali, podľa britského časopisu o moreplavbe Lloyd's List sa supertanker Grace 1 údajne plavil pod panamskou vlajkou a prevážal iránsku ropu. Agentúra AP uvádza, že v registri OSN je ako majiteľ lode uvedená spoločnosť Grace Tankers Ltd. so sídlom v Singapure.

Šéf španielskej diplomacie Josep Borrell novinárom povedal, že 330 metrov dlhý tanker bol zadržaný na žiadosť USA. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton, ktorý presadzuje tvrdý kurz voči Iránu, označil zadržanie supertankera za „vynikajúcu správu“.

Irán vyzval Britániu, aby okamžite prepustila supertanker

Irán vyzval v piatok Britániu, aby okamžite prepustila supertanker, ktorý vo štvrtok ráno zadržali vo vodách britského zámorského územia Gibraltár. Informovala o tom agentúra AFP.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí si ešte vo štvrtok predvolalo britského veľvyslanca v Teheráne Roba Macaira, aby mu tlmočilo oficiálny protest proti „neakceptovateľné­mu“ zadržaniu tankera.

Vysoký predstaviteľ iránskeho rezortu diplomacie na stretnutí s veľvyslancom vyzval Britániu na „okamžité prepustenie ropného tankera vzhľadom na skutočnosť, že bol zaistený na žiadosť USA“.

K incidentu došlo v čase už beztak eskalujúceho napätia medzi Západom a Iránom, kedy EÚ premýšľa ako zareagovať na oznámenie Teheránu, že zvýši obohacovanie uránu aj nad úroveň stanovenú v medzinárodnej jadrovej dohody, ktorú dosiahol so svetovými mocnosťami v roku 2015.

Irán takýmto oznámením reagoval na vlaňajšie odstúpenie USA od zmienenej dohody, i uvalenie nových amerických sankcií.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
77 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Irán #Gibraltár #tanker