Komisárka OSN pre ľudské práva kritizovala rozpad právneho štátu vo Venezuele

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyjadrila v piatok poľutovanie nad rozkladom právneho štátu vo Venezuele s tým, že poukázala na útoky namierené proti miestnym politickým oponentom a aktivistom vrátane ich mučenia a zabíjania. Informovala o tom agentúra AFP.

05.07.2019 13:37
Venezuela Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (18)

„Vo Venezuele došlo k narušeniu základných inštitúcií a právneho štátu,“ povedala Bacheletová na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v švajčiarskej Ženeve.

Komisárka OSN tam predstavila vo štvrtok večer zverejnenú správu o stave vo Venezuele, ktorú vypracovala po svojej júnovej návšteve v tejto juhoamerickej krajine.

V zmienenej správe sa uvádza, že podľa údajov priznaných Caracasom bolo za posledný rok a pol pri bezpečnostných operáciách vo Venezuele zabitých takmer 7000 ľudí.

V mnohých prípadoch mohlo podľa nej dôjsť k zabíjaniu bez riadneho súdneho procesu. Bacheletová preto vyzvala na riadne a plné vyšetrovanie s tým, aby bola vyvodená zodpovednosť voči páchateľom.

Bacheletová v tejto správe ďalej pripisuje zodpovednosť za situáciu špeciálnym jednotkám venezuelskej polície a žiada zodpovedné úrady o „rozpustenie“ tohto elitného komanda.

„Naša správa zaznamenala, že útoky proti skutočným alebo predpokladaným politickým oponentom a obhajcom ľudských práv sa pohybujú na škále od hrozieb a vymysleného prenasledovania až po svojvoľné zadržiavanie, mučenie, zlé zaobchádzanie, sexuálne násilie, zabíjanie a násilné zmiznutie,“ povedala komisárka v Rade OSN.

Varovala taktiež, že vo Venezuele došlo „opakovane k použitiu nadmernej a smrteľnej sily proti demonštrantom“. Bacheletovej správa sa zameriava na posledných 18 mesiacov a bola zverejnená po júnovej komisárkinej návšteve vo Venezuele.

Vo Venezuele trvá už päť rokov politická a hospodárska kríza, ktorá spôsobuje prudký pokles dostupnosti základných tovarov, potravín, liekov a služieb vrátane dodávok elektriny a plynu.

Tisíce Venezuelčanov v dôsledku kritických podmienok denne opúšťajú svoju krajinu a odchádzajú do susednej Kolumbie.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #Venezuela #Michelle Bacheletová #právny štát