„Západ by nemal kritizovať legitímne rozhodnutia Iránu, ale nájsť praktické riešenia s cieľom presvedčiť nás, aby sme sa držali dohody,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví. Dodal, že tretia fáza porušovania dohody sa začne v septembri, ak Západ nepristúpi k takýmto krokom.
Tretia fáza porušovania dohody má zahŕňať rekonfigurovanie ťažkovodného reaktora, aby bol opäť schopný vyrábať plutónium.
Irán začal s obohacovaním uránu nad rámec limitu, ktorý je podľa medzinárodnej jadrovej dohody 3,67 percenta, a môže pristúpiť k obohacovaniu aj na vyšších úrovniach. Oficiálne to oznámil v pondelok hovorca Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Behrúz Kamálvandí.
„Dvadsať percent nie je zatiaľ potrebných, ale ak budeme chcieť, urobíme to. Keď už sme nechávame bokom obohacovanie na 3,67 percenta, tak už nemáme problém s týmto krokom,“ citovala Kamálvandího tlačová agentúra IRIB.
Trump: Irán by si mal dávať pozor, pokiaľ ide o obohacovanie uránu
Americký prezident Donald Trump varoval v nedeľu Irán v súvislosti s avizovaným porušením obmedzenia úrovne obohacovania uránu, ktorú Teheránu stanovila tzv. jadrová dohoda s veľmocami. Informovala o tom agentúra AFP.
„Irán by si mal dávať pozor, pretože obohacujete (urán) z jedného dôvodu a ja vám nepoviem, čo tým dôvodom je. Nie je to však dobré. Radšej by si mali dávať pozor,“ povedal Trump novinárom v meste Morristown v štáte New Jersey.
Trumpov minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým Irán varoval, že bude vystavený ďalším sankciám a izolácii, ak podľa očakávaní rozšíri svoj jadrový program. Vyzval súčasne ďalšie krajiny, aby obnovili uplatňovanie dlhoročnej zásady toho, že nebude dochádzať k obohacovaniu uránu pre iránsky jadrový program. „Iránsky režim vyzbrojený jadrovými zbraňami by predstavoval ešte väčšiu hrozbu pre svet,“ zdôraznil Pompeo.
Vyjadrenie k danej téme poskytol aj americký viceprezident Mike Pence. Spojené štáty „nikdy nepripustia, aby Irán získal jadrovú zbraň“, povedal.
Irán by si podľa Pencea nemal „mýliť americkú zdržanlivosť s nedostatkom odhodlania“.
Irán vyhlásil, že od 7. júla odstupuje od ďalšej časti jadrovej dohody s veľmocami a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu, ktorý je 3,67 percenta. Podľa vyhlásenia Teheránu z nedeľňajšieho dopoludnia malo k tomuto kroku dôjsť v priebehu najbližších hodín. Na výrobu musí byť urán obohatený na úroveň viac ako 90 percent, približuje AFP.
Guterres: Obohacovanie neprinesie Iráncom úžitok
Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že obohacovanie uránu nad limit stanovený medzinárodnou jadrovou dohodou z roku 2015, nielenže nepomôže Teheránu zachrániť danú dohodu, ale „nezabezpečí ani hmatateľné ekonomické výhody pre iránsky ľud“. V pondelok o tom písala agentúra AP.
Hovorca OSN Farhan Haq v pondelok uviedol, že Guterres povzbudzuje Irán v tom, aby aj naďalej dodržiaval svoje záväzky stanovené zmluvou z roku 2015, „zatiaľ čo signatári (zmluvy) hľadajú možnosti, ako krajine pomôcť prekonať značné ťažkosti, ktorým momentálne čelí“.
Irán tiež pohrozil, bude naďalej znižovať svoje záväzky v rámci jadrovej dohody každých 60 dní, pokiaľ ju ostatné strany nebudú dodržiavať.
Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom. Vinu za súčasné napätie pripisuje Irán Spojeným štátom, ktoré pod vedením súčasného prezidenta Donalda Trumpa od dohody vlani odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.