Británia vysiela do Perzského zálivu ďalšiu vojnovú loď

Británia zvýši svoju vojenskú prítomnosť v Perzskom zálive. Vysiela tam ďalšiu vojnovú loď po tom, čo sa 10. júla tri iránske ozbrojené motorové člny pokúsili zastaviť britský ropný tanker, ktorý však sprevádzala fregata britského Kráľovského námorníctva Montrose, a útoku zabránila. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia Sky News.

12.07.2019 12:06 , aktualizované: 14:42
británia, perzský záliv, more, loď,... Foto: ,
Britský torpédoborec HMS Duncan.
debata (49)

Británia sa do Perzského zálivu rozhodla vyslať torpédoborec Duncan, ktorý bude v oblasti operovať spoločne s fregatou Montrose po tom, čo ukončil námorné vojenské cvičenie NATO v Čiernom mori.

Britské ministerstvo obrany najprv nasadenie ďalšej vojnovej lode v Zálive nekomentovalo, následne však vydalo vyhlásenie, že nesúvisí s incidentom z 10. júla a bolo vopred naplánované.

Okrem Montrose v Perzskom zálive permanentne operujú štyri britské mínolovky a logistická podporná loď britského ministerstva obrany.

Pri incidente z 10. júla sa podľa Londýna tri iránske člny pokúsili v rozpore s medzinárodným právom znemožniť britskému komerčnému tankeru plavbu cez Hormuzský prieliv. Sprievodná fregata britského Kráľovského námorníctva Montrose však zaujala pozíciu medzi tankerom a iránskymi člnmi a vyzvala ich, aby sa vzdialili. Iránci „slovné varovanie“ britskej strany poslúchli. Irán však tvrdí, že jeho sily sa tanker nepokúšali zastaviť.

Irán žiada Britániu, aby okamžite prepustila tanker, inak podnikne kroky

Irán v piatok znova vyzval Britániu, aby okamžite prepustila ropný tanker, ktorý britské námorníctvo zadržalo v uplynulom týždni vo vodách britského zámorského územia Gibraltár pre podozrenie, že v rozpore so sankciami Európskej únie prevážal ropu do Sýrie, píše agentúra Reuters.

Irán bezprostredne po zadržaní supertankera Grace 1 poprel, že by smeroval do Sýrie, ktorej vláda je spojencom Teheránu.

„Toto je nebezpečná hra a má následky… právne dôvody jeho zadržania sú irelevantné. Vydanie tankera je v záujme všetkých krajín,“ cituje iránska agentúra IRNA hovorcu ministerstva zahraničných vecí Abbása Músavího.

Ten zároveň obvinil Londýn, že dal tanker zadržať pod tlakom Spojených štátov. „Takéto protizákonné opatrenia môžu zvýšiť napätie v regióne,“ povedal Músaví.

Teherán ďalej varoval, že pokiaľ nedôjde k prepusteniu tankeru, podnikne recipročné opatrenia.

Britské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že sa tri iránske člny pokúsili v rozpore s medzinárodným právom znemožniť britskému komerčnému tankeru British Heritage plavbu cez Hormuzský prieliv. Tanker však sprevádzala fregata britského Kráľovského námorníctva, ktorá zaujala pozíciu medzi ním a iránskymi člnmi a vyzvala ich, aby sa vzdialili. Iránci „slovné varovanie“ britskej strany poslúchli.

Iránske revolučné gardy akúkoľvek účasť na incidente popreli.

K minulotýždňovému zadržaniu supertankera Grace 1 došlo v čase vyhrotenej konfrontácie medzi USA a Iránom. Washington v tejto súvislosti nasadil v regióne dodatočné posily, ktorých úlohou je podľa USA čeliť hrozbám Iránu.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Irán #ropné tankery