Nová grécka vláda uznala za venezuelského prezidenta Juana Guaidóa

12.07.2019 13:22
Juan Guaidó
Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó. Autor: ,

Nová grécka vláda premiéra Kyriakosa Mitsotakisa uznala opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Grécko sa tak pripojilo k približne 50 krajinám sveta, ktoré už takýto krok urobili. Atény tak zároveň zosúladili svoj postoj s prístupom Európskej únie.

Konzervatívna vláda, vytvorená po predčasných parlamentných voľbách zo 7. júla, začala úradovať len tento týždeň. Nahradila kabinet ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý v Grécku vládol od roku 2015.

Mitsotakis sa v mnohých veciach plánuje odchýliť od politiky svojho predchodcu. Súčasťou nového politického kurzu je aj zmena v prístupe k Venezuele, ktorú v piatok ohlásil grécky rezort diplomacie.

Atény doposiaľ uznávali legitimitu venezuelského socialistického prezidenta Nicolása Madura. Teraz sa rozhodli uznať za dočasného lídra krajiny opozičného vodcu Juana Guaidóa.

„Rozhodli sme sa uznať predsedu demokraticky zvoleného (venezuelského) Národného zhromaždenia Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely, ktorý má vypísať slobodné, spravodlivé a demokratické prezidentské voľby,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení gréckeho ministerstva zahraničných vecí.

Venezuela v posledných rokoch zažíva hlbokú ekonomickú a politickú krízu. Obyvatelia utekajú do zahraničia pre nedostatok potravín, liekov a ďalších základných potrieb. V krajine zároveň prebieha politický boj medzi socialistickým prezidentom Madurom a opozíciou pod vedením Guaidóa.

Ten už získal uznanie USA a ďalších vyše 50 krajín sveta vrátane väčšiny latinskoamerických štátov. Nedokázal však zbaviť moci Madura, ktorého stále podporujú Rusko, Čína či Kuba.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Grécko #Venezuela #Juan Guaidó #Kyriakos Mitsotakis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku