Súd prepustil Eritrejčana, ktorého mylne považoval za šéfa pašerákov

12.07.2019 19:38
Taliansko / prepustenie / Medhanie Tesfamariam...
Medhanie Tesfamariam Behre (vľavo) počas súdneho procesu v sicílskom meste Palermo, 12. júla 2019. Autor: ,

Sicílsky súd v piatok uznal, že začal proces s nesprávnym Eritrejčanom ako údajným šéfom gangu pašujúceho migrantov a nariadil jeho prepustenie. Právnik Michele Calantropo uviedol, že jeho klient Medhanie Tesfamariam Berhe "plakal od radosti", keď si na súde v Palerme vypočul oslobodzujúci verdikt. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Berhe, ktorý je tesár, bol zatknutý v roku 2016 v Sudáne na základe podozrenia, že stojí na čele jednej z najväčších svetových sietí prevádzkujúcich pašovanie migrantov. Súd však po 21-mesačnom procese rozhodol, že polícia zadržala nesprávnu osobu. Berhe bol obžalovaný na základe mylného predpokladu, že je Medhanie Yehdego Mered známy ako „Generál“, a bol vydaný do Talianska.

Palermský súd napokon uznal, že došlo k zámene totožnosti, a nariadil jeho okamžité prepustenie, keďže si odpykal vo väzení viac než tri roky z uloženého päťročného trestu za „napomáhanie ilegálnej imigrácii“.

Calantropo ďalej uviedol, že Berhe dostal trest za menší zločin – napomáhanie utajenej imigrácii, ale nie pašeráctvu. Vyšetrovaním sa totiž zistilo, že Berhe pomohol svojím dvom bratrancom emigrovať do Talianska. Berhe bol mylne obžalovaný z prevádzkovania rozsiahlej pašeráckej siete s vetvami v Eritrei, Etiópii, Líbyi, Sudáne a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj v Európe.

Taliansko, Sudán a Británia v tom čase vyzdvihovali jeho zadržanie ako vynikajúci výsledok svojej spoločnej operácie, ktorá mala predstavovať závažný úder pre pašerácku činnosť.

Napriek odlišnému výzoru oboch menovaných mužov a dôkazom DNA v prospech Berheho trvala talianska prokuratúra na 14-ročnom treste.

Mered sa dostal na medzinárodný zoznam hľadaných osôb po tom, ako bol identifikovaný ako muž, ktorý v roku 2013 zorganizoval plavbu migrantov v preplnenom člne. Ten sa potopil pri talianskych brehoch a zahynulo pritom najmenej 360 ľudí. Išlo o jedno z najväčších nešťastí svojho druhu v Stredozemnom mo­ri.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #oslobodenie #pašeráci ľudí #Eritrejčan #Medhanie Tesfamariam Berhe
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku