Snemovňa reprezentantov chce obmedziť právomoc prezidenta udrieť na Irán

12.07.2019 22:56

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila opatrenie, cieľom ktorého je zabrániť prezidentovi, aby vojensky zaútočil na Irán bez súhlasu kongresmanov. V piatok o tom písala agentúra DPA.

Návrh prešiel pomerom hlasov 251 ku 170, pričom približne dve desiatky republikánskych poslancov sa v hlasovaní pripojili k demokratickej väčšine, ktorá opatrenie navrhla.

Právomoci exekutívy v prípade útoku zo strany Iránu by však podľa DPA daný návrh nemal nijako obmedziť.

„Američania sa zjednotili okolo idey, že sa musíme vyhnúť vojne s Iránom,“ uviedol v tejto súvislosti demokratický poslanec Ro Khanna, ktorý bol jedným z iniciátorov návrhu.

Zostáva nejasné, ako sa k opatreniu postaví Senát, v ktorom majú na rozdiel od Snemovne reprezentantov väčšinu republikáni.

Snemovňa reprezentantov prišla s daným návrhom v dobe prudko sa zhoršujúcich vzťahov medzi Washingtonom a Teheránom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Irán #Kongres USA #Donald Trump #Snemovňa reprezentantov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku