Počet obetí útoku na hotel v Somálsku sa zvýšil na 26, zranených je 56 ľudí

13.07.2019 08:16, aktualizované: 11:25

Počet obetí piatkového samovražedného útoku na hotel v juhosomálskom prístavnom meste Kismayo stúpol na 26, zranenia utrpelo najmenej 56 ľudí. Informovala o tom v sobotu agentúra AP. Medzi obeťami sú aj traja Keňania, traja Tanzánijčania, dvaja Američania, jeden Kanaďan a jeden Brit, uviedol pred novinármi správca regiónu Jubaland. Medzi zranenými sú aj dvaja Číňania.

Viac ako 14 hodín trvajúci útok sa začal výbuchom bomby umiestnenej v aute, ktorým do blízkosti hotela prišiel samovražedný atentátnik. Do budovy hotela obľúbeného zákonodarcami a miestnymi funkcionármi po výbuchu vtrhli ozbrojenci. Následne sa medzi nimi a zasahujúcimi bezpečnostnými zložkami rozpútala prestrelka. Až v sobotu ráno bezpečnostné zložky oznámili, že zlikvidovali všetkých útočníkov.

Podľa očitých svedkov, na ktorých sa odvolala agentúra AFP, budova hotela je po výbuchu a prestrelke vážne poškodená. Polícia predpokladá, že útok spáchali štyria páchatelia, ktorí do hotelového areálu prenikli v prestrojení za príslušníkov somálskej polície. K zodpovednosti za útok sa prihlásila teroristická skupina islamských vzbúrencov Aš-Šabáb.

Podľa miestneho úradníka Abdiho Ahmeda väčšinu obetí tvoria stáli zákazníci hotela, ktorý často navštevujú aj zákonodarcovia a miestni funkcionári. Uviedol, že medzi obeťami sú aj dvaja novinári.

Nezávislá rozhlasová stanica Radio Dalsan potvrdila, že pri útoku prišla o život kanadsko-somálska novinárka a aktivistka Hodan Nalayehová a jej manžel Farid Jama Sulejman. Nalayehová, ktorá väčšinu svojho života prežila v Kanade, bola prvou ženou zo Somálska, ktorá vlastnila mediálnu spoločnosť. Založila medzinárodnú produkčnú firmu Integration TV, zameranú na internetové vysielanie, ktorá sa orientovala na somálskych divákov po celom svete.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#útok #hotel #Somálsko #aš-Šabáb #Kismayo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku