V Alžírsku sa konali ďalšie protesty, polícia zadržala približne desať osôb

13.07.2019 13:57
Alžírsko / protest / demonštrácia /
Demonštranti v uliciach mesta Alžír, 12. júla 2019. Autor: ,

V poradí už 21. piatok za sebou sa v Alžírsku konali masové protesty proti dočasnej vláde. Polícia počas nich zadržala približne desať osôb, informovala agentúra AFP.

Protestné zhromaždenia sa konali krátko po tom, ako sa v utorok skončilo funkčné obdobie dočasnej hlavy štátu generála Abdala Kádira bin Sáliha, ktorý napriek tomu naďalej zostáva vo funkcii.

Prezidentom sa bin Sálih stal po tom, ako pod tlakom protestov i vplyvnej armády 2. apríla odstúpil dlhoročný líder krajiny Abdal Azíz Buteflika.

Protestujúci požadujú zmeny vo vedení krajiny, aby v ňom nemali zastúpenie ľudia napojení na Butefliku, ako i založenie nezávislých inštitúcií, ktoré by dohliadali na dodržiavanie zákonov počas nových volieb.

Ľudia počas piatkových protestov skandovali aj požiadavku, že Alžírsko sa musí stať „civilným a nie vojenským štátom“.

Viceprezident Alžírskej ligy na ochranu ľudských práv (LADDH) na Twitteri kritizoval nasadenie polície, ktorá na viacerých miestach metropoly Alžír blokovala vstupy do mesta a prehľadávala, kontrolovala a zatýkala ľudí. Cieľom týchto opatrení bolo podľa jeho slov „zabrániť pokojným zhromaždeniam v Alžíri“.

V Alžírsku sa 4. júla mali konať predčasné prezidentské voľby, v ktorých by bol zvolený Buteflikov nástupca. Bin Sálih však 7. júna vyhlásil, že sa v stanovenom termíne „nebudú môcť konať“. Ústavná rada totiž predtým odmietla kandidatúry jediných dvoch uchádzačov. Nový termín volieb nie je zatiaľ známy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#protesty #Alžírsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku