Kern viedol rakúsku vládu od mája 2016 do decembra 2017. Okrem toho bol v minulosti aj šéfom rakúskej železničnej spoločnosti Österreichische Bundesbahnen (ÖBB).
Vlani na jeseň Kern oznámil, že odchádza z politiky. Uviedol, že už nechce byť „politikom z povolania“. Vyhlásil, že svoju budúcnosť vidí v súkromnom podnikaní.
Ako informovala rozhlasová stanica Deutsche Welle (DW), tento 53-ročný politik a bývalý predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (Sozialdemokratische Partei Österreichs – SPÖ) je známy ako oponent sankcií EÚ voči Rusku. Jej jedným z iniciátorov verejného fóra Dialóg v Soči, ktorého založenie oficiálne oznámili ministri zahraničných vecí Rakúska a Ruska v marci 2019.
DW vo svojom komentári poznamenala, že tesné väzby medzi rakúskymi politikmi a Ruskom nie sú ničím výnimočným. V Rusku sa angažuje aj ďalší bývalý rakúsky kancelár, Wolfgang Schüssel z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (Österreichische Volkspartei – ÖVP), ktorý viedol vládu v rokoch 2000–2007. Schüssel je od 20. júna členom predstavenstva ropnej spoločnosti Lukoil.
S Ruskom súvisí aj nedávne odstúpenie Heinza-Christiana Stracheho z funkcie vicekancelára i funkcie šéfa pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (Freiheitliche Partei Österreichs – FPÖ).
Strache bol totiž hlavným protagonistom škandálu súvisiaceho so zverejnením videa, v ktorom ponúkal vládne zákazky výmenou za podporu údajnej bohatej ruskej darkyne. Video bolo nakrútené v júli roku 2017 – ešte predtým, než sa FPÖ dostala k moci.
V decembri 2016 podpísal Strache počas svojej návštevy Moskvy dohodu o spolupráci s vládnou stranou Jednotné Rusko, dodala stanica DW.