Prevezmite zodpovednosť za zostrelenie boeingu, vyzýva EÚ Rusko

, 17.07.2019 23:17

Päť rokov po zostrelení malajzijského dopravného lietadla nad oblasťou bojov na východnej Ukrajine vyzvala Európska únia Rusko, aby prevzalo zodpovednosť za tragédiu. EÚ plne dôveruje práci vyšetrovacej komisie v Holandsku, uvádza sa v stanovisku, ktoré v stredu zverejnilo zastupiteľstvo únie v Moskve. S podobnou výzvou sa na ruské úrady obrátilo aj ministerstvo zahraničných vecí USA. Pri tragédii zo 17. júla 2014 zahynulo všetkých 298 ľudí na palube.

Aj príbuzní obetí včera vyzvali listom ruské úrady, aby začali spolupracovať s medzinárodným vyšetrovaním a prevzali zodpovednosť za tragédiu letu MH17. „Uznajte svoju časť zodpovednosti za skazu letu MH17. Prestaňte pokrytecky zapierať, prestaňte rozsievať lži a šíriť podvody,“ napísali v otvorenom liste, ktorý zverejnili noviny Novaja gazeta.

Rusko dosiaľ odmieta akúkoľvek zodpovednosť za zostrelenie letu MH17. V júni vyšetrovacia komisia v Holandsku uviedla mená štyroch podozrivých, ktorí mali byť zodpovední za zostrelenie.

Podľa vyšetrovateľov zostrelili lietadlo smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru separatisti v oblasti bojov v Donbase na východe Ukrajiny. Na lietadlo mali vystreliť strelu ruským raketovým systémom BUK. Krvavý konflikt medzi ukrajinskými vládnymi jednotkami a separatistami podporovanými z Ruska tým získal medzinárodný rozmer. Pri konflikte dosiaľ podľa OSN zahynulo vyše 13-tisíc ľudí. Zostrelenie boeingu je považované za najťažší vojnový zločin tohto ozbrojeného konfliktu.

Európska únia včera ubezpečila príbuzných obetí o svojej podpore pri snahe dosiahnuť spravodlivosť. Súdny proces v kauze by sa mal začať v Holandsku v marci 2020. O vydanie podozrivých vyšetrovatelia nežiadajú, pretože ruská legislatíva to neumožňuje.

Odpočet svojho vyšetrovania pri príležitosti piateho výročia tragédie zverejnila v stredu ukrajinská tajná služba SBU. Zistila napríklad, že do prepravy raketového systému BUK – ktorým bol podľa vyšetrovateľov zostrelený Boeing-777 – z Ruska do Donbasu a späť bolo zapojených viac ako 150 ľudí. SBU tiež spoločnému medzinárodnému vyšetrovaciemu tímu odovzdala „obrovské množstvo dôkazov, ktoré umožňujú reprodukovať okolnosti trestného činu a identifikovať osoby zapojené do tohto teroristického činu“, uvádza sa v stanovisku SBU, ktoré zverejnila agentúra UNIAN. Ukrajinská tajná služba včera tiež oznámila, že pri pokuse o prekročenie hranice s Ruskom už pred dvoma rokmi zadržala muža, ktorého sa jej podarilo identifikovať ako vodiča ťahača prevážajúceho v júli 2014 v Donbase rakety BUK.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Rusko #zostrelenie lietadla #MH17
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku