Nový šéf konzervatívcov nemusí byť automaticky britským premiérom, tvrdí politológ

Nový predseda Konzervatívnej strany sa po zvolení nestane automaticky premiérom Británie - na prevzatie tejto funkcie ho musí najprv vyzvať kráľovná. Pokiaľ sa tak nestane, Theresa Mayová aj naďalej zostane vo funkcii premiérky, aj keď už nebude "líderkou" vládnej strany. Pre TASR to povedal odborník na britskú politiku z Liverpoolskej univerzity David Jeffery.

19.07.2019 09:31
theresa mayová, belfast Foto: ,
Britská premiérka Theresa Mayová
debata (1)

Voľba predsedu strany je dvojfázovým procesom. V prvej fáze sa odohrala séria hlasovaní, v ktorej poslanci parlamentu za konzervatívcov postupne vyraďovali kandidátov.

Na konci zostali len dvaja, z ktorých si svojho favorita vyberajú prostredníctvom korešpondenčného hlasovania všetci registrovaní členovia strany. Tých je podľa posledných údajov približne 160 000.

„Na to, aby sa mohli vo voľbe zúčastniť, musia byť členmi minimálne tri mesiace,“ vysvetlil Jeffery.

V momentálne prebiehajúcej voľbe medzi sebou súperia minister zahraničných vecí Jeremy Hunt so svojím predchodcom vo funkcii a súčasným favoritom prieskumov Borisom Johnsonom.

Johnson je podľa profesora Jefferyho favoritom medzi členmi strany z dvoch dôvodov. „Je pre nich jediný, ktorý môže vyhrať parlamentné voľby, a je silným zástancom brexitu. Toto je v súlade s tým, čo chcú členovia Konzervatívnej strany,“ povedal. Podľa jeho slov tretina z nich požaduje odchod Británie z EÚ bez dohody a 84 percent odmieta druhé referendum.

Séria hlasovaní bola odštartovaná 13. júna. Vo voľbe sa zúčastnilo desať kandidátov. Ďalšie hlasovania sa uskutočnili tri dni po sebe (18.-20.6.). Posledný, piaty raz, si poslanci vyberajú z dvoch vyššie uvedených kandidátov. Hlasovanie sa ukončí v pondelok 22. júla. Meno nového predsedu Konzervatívnej strany bude oficiálne zverejnené nasledujúci deň.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Theresa Mayová #david jeffery
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy