Ukrajina je pripravená na výmenu väzňov s Ruskom, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyhlásil, že Ukrajina je ochotná pristúpiť k výmene uväzneného ruského novinára Kirilla Vyšinského za ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova, ktorý sa nachádza v ruskom väzení. Informuje o tom agentúra AP.

19.07.2019 12:26
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
debata (8)

Vyšinskij je zadržiavaný ukrajinskými úradmi na základe obvinení z vlastizrady, zatiaľ čo Sencov sa nachádza vo väzení na Ruskou federáciou okupovanom Kryme, kde si odpykáva 20-ročný trest za údajné plánovanie teroristických či­nov.

Zelenského vyhlásenie prichádza po týždni sprostredkovanej diplomacie, keď ruskí a ukrajinskí ombudsmani rokovali v Moskve i v Kyjeve.

Očakávalo sa, že Rusko prepustí všetkých 24 ukrajinských námorníkov zajatých vlani v decembri pri pobreží Krymu, avšak Moskva v stredu vzhľadom na stále prebiehajúci súdny proces rozhodla o predĺžení ich väzby o tri mesiace za protizákonné prekročenie ruských štátnych hraníc. Zelenskyj v piatok vyhlásil, že námorníci by mali byť prepustení bez kladenia podmienok.

Zelenskyj o možnej výmene väzňov hovoril telefonicky 11. júla s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Vyšinskij, šéf ukrajinskej pobočky ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti, bol zatknutý v máji 2018 na pozadí obvinení zo strany Kyjeva, že sa zmienená agentúra podieľa na „hybridnej informačnej vojne“, ktorú vedie Moskva proti Ukrajine, poznamenáva stanica Slobodná Európa.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) tvrdí, že Vyšinskij, ktorý mal v čase zatknutia dvojaké rusko-ukrajinské občianstvo, dostával finančnú podporu z Ruska prostredníctvom ďalších mediálnych spoločností zaregistrovaných na Ukrajine so zámerom maskovať prepojenie medzi agentúrou RIA Novosti a ruským štátnym mediálnym gigantom Rossija segodňa.

Podľa SBU Vyšinskij na žiadosť Moskvy pripravoval správy, ktoré sa snažili ospravedlniť anexiu Krymského polostrova Ruskom z roku 2014. Vyšinskij týždeň po svojom zadržaní vyhlásil, že sa vzdal ukrajinského občianstva. Zároveň naznačil, že jeho zadržiavanie má slúžiť na výmenu za ukrajinské osoby väznené v Rusku. V prípade usvedčenia mu hrozí 15 rokov za mrežami.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Volodymyr Zelenskyj