Počet civilných obetí náletov v Idlibe stúpol na najmenej 43, uvádza SOHR

22.07.2019 10:31, aktualizované: 17:59

Na najmenej 43 mŕtvych stúpol počet civilných obetí pondelňajších náletov na severozápade Sýrie, pri ktorých bolo zasiahnuté najmä rušné trhovisko v provincii Idlib. S odvolaním sa na správu Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (Syrian Observatory for Human Rights - SOHR), ktoré sídli v Británii, no opiera sa o výpovede aktivistov priamo v Sýrii, o tom informovala agentúra AFP.

Podľa SOHR zahynulo 35 civilistov a dve dosiaľ neidentifikované osoby pri leteckých útokoch, ktoré zasiahli v centre mesta Maarrat an-Numán trhovisko a jeho okolie. Šesť ďalších osôb zahynulo pri náletoch sýrskeho režimu, ktoré zasiahli neďaleké mesto Sarákib. SOHR dodáva, že pri pondelňajších náletoch v Idlibe bolo zranených ďalších celkovo vyše 100 ľudí.

SOHR obvinilo vo svojich prvotných správach z náletov v meste Maarrat an-Numán ruské letectvo. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vzápätí akúkoľvek spojitosť s útokmi odmietlo.

Sýrske vládne sily prezidenta Baššára al-Asada podporované ruskými vzdušnými silami spustili koncom apríla 2019 rozsiahlu ofenzívu v provincii Idlib a priľahlých oblastiach, ktoré sú poslednými veľkými baštami povstalcov. Od jej začiatku zahynulo už takmer 2600 ľudí vrátane 707 civilistov, uvádza SOHR. Svoje domovy muselo opustiť viac než 300 000 obyvateľov.

#Rusko #Sýria #nálet #Idlib
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku