Poľský exprezident Lech Walesa sa musí ospravedlniť Kaczyňskému, potvrdil súd

22.07.2019 13:18
Jaroslaw Kaczyński, PiS, Lech Walesa
V popredí je Jaroslaw Kaczyński. V pozadí sa nachádza Lech Walesa, niekdajší prezident. Autor: ,

Poľský odvolací súd v pondelok potvrdil, že sa exprezident Lech Walesa musí ospravedlniť šéfovi vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Jaroslawovi Kaczyňskému za ohováranie. Informovala o tom agentúra AP.

Walesa pondelkový verdikt odmietol a avizoval, že sa voči nemu odvolá na poľský najvyšší súd a v prípade potreby aj na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu.

Odvolací súd v pondelok potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie z vlaňajšieho decembra.

Šéf PiS zažaloval Walesu za urážku na cti po tom, ako mu tento bývalý vodca odborového hnutia Solidarita pripísal spoluzodpovednosť za tragickú haváriu poľského prezidentského špeciálu v ruskom Smolensku z roku 2010.

Pri nehode zahynul vtedajší prezident a Kaczyňského brat Lech a ďalších 95 osôb, vrátane jeho manželky Marie a vysokopostavených predstaviteľov poľského štátu a armády.

Lech Walesa v roku 2016 na Twitteri napísal, že „Kaczyňski z frajeriny“ telefonicky nútil posádku TU-154M pristáť v Smolensku v hustej hmle, čo vodca PiS popiera.

Sedemdesiatročný Kaczyňski už roky nezastáva nijakú vládnu ani ústavnú funkciu, ale ako šéf vládnej národno-konzervatívnej strany je v súčasnosti zrejme najvplyvnejším poľským politikom.

#Lech Walesa #Jaroslaw Kaczynski
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku