Na Sibíri horí skoro milión hektárov lesa, mestá dusí dym

23.07.2019 08:46

Na Sibíri horí skoro milión hektárov lesov a aj vzdialené mestá sa dusia dymom z požiarov, ktoré nikto nehasí - zákon to umožňuje, ak by náklady na hasenie boli vyššie ako spôsobené škody. Navyše chýbajú peniaze, upozornil server Newsru.com.

V Krasnojarsku kraji podľa údajov miestnych úradov zúri 126 lesných požiarov na ploche presahujúcej 704-tisíc hektárov, v Irkutskej oblasti stovka požiarov na viac ako 285-tisíc hektároch.

Príčinou je nedostatok zrážok, horúčavy vyše 30 stupňov, poryvy vetra a búrky s bleskami, často bez zrážok. Dym z požiarov, zanesený vetrom, postihuje lokality vzdialené od seba až 1 500 kilometrov, napríklad veľké mestá Omsk a Novosibirsk, v okolí ktorých nehorí. V samom Krasnojarsku podobný smog v lete sužuje ľudí už niekoľko rokov, zatiaľ čo úrady uisťujú, že situáciu kontrolujú a že vlastne nie je dôvod sa sťažovať. Odborníci ale varujú, že dôsledky znečistenia ovzdušia postihujú zdravie hlavne detí, seniorov, tehotných žien a pacientov so srdcovými problémami.

Vlani v lete v Rusku zhoreli lesy na desiatich miliónoch hektároch, zatiaľ čo zvyčajne sa každý rok vyrúbu stromy na ploche okolo milióna hektárov, poznamenal server.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

30 debata
Viac na túto tému: #Rusko #Sibír #lesné požiare