Americký Senát potvrdil Marka Espera ako budúceho ministra obrany

Americký Senát potvrdil v utorok Marka Espera ako budúceho ministra obrany USA. Stalo sa tak takmer po siedmych mesiacoch od neočakávanej rezignácii Jima Mattisa, ktorý mal politické nezhody s prezidentom Donaldom Trumpom. Informovala o tom agentúra AFP.

23.07.2019 19:27
Mark Esper Foto: ,
Mark Esper
debata (4)

Senát schválil Espera (55) do funkcie drvivou väčšinou. Pentagón následne informoval, že ešte v priebehu utorka očakáva Esperovo zloženie prísahy.

Trump ešte v júni oznámil, že za budúceho ministra obrany má v úmysle vymenovať Espera, doterajšieho tajomníka armády Spojených štátov. Stalo sa tak po tom, čo sa úradujúci šéf Pentagónu Patrick Shanahan, ktorý túto funkciu zastával od januára 2019 a Trump ho nominoval na stály post ministra, podľa prezidenta „rozhodol nepokračovať v schvaľovacom procese, aby mohol venovať viac času svojej rodine“.

Agentúra AFP pripomenula, že Shanahan čelil otázkam týkajúcim sa jeho minulého osobného života a obvineniam z domáceho násilia.

Post ministra obrany nie je trvalo obsadený od vlaňajšieho decembra, keď z neho odstúpil James Mattis, a to po ostrých nezhodách, ktoré mal s Trumpom pre prezidentovo rozhodnutie náhle stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie.

Esper ukončil elitnú vojenskú akadémiu vo West Pointe a je bývalým lobistom pre spoločnosť Raytheon, jedného z najväčších dodávateľov zbraní a vojenskej techniky na svete.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Pentagon #minister obrany #Mark Esper