Voči 96-ročnému esesákovi vzniesli obvinenia z podnecovania nenávisti

Bývalého príslušníka nemeckých nacistických jednotiek SS obvinili z podnecovania nenávisti a poškodzovania pamiatky obetí nacizmu. Obvinenia voči 96-ročnému mužovi súvisia s jeho vyjadreniami týkajúcimi sa masakry francúzskych civilistov z roku 1944, napísala v stredu agentúra DPA.

24.07.2019 11:24
28

O vznesení obvinení informoval hovorca súdu v meste Hildesheim v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko. V prípade usvedčenia hrozí obvinenému až sedem rokov väzenia. Jeho totožnosť úrady nezverejnili.

Podľa agentúry AFP však ide o Karla Müntera, ktorého už v roku 1949 v neprítom­nosti odsúdili vo Francúzsku na smrť za účasť na zastrelení 86 mužov a chlapcov severofrancúzskej dediny Ascq z 1. apríla 1944. O niekoľko rokov ho však v rámci snáh o francúzsko-nemecké zmierenie omilostili.

Masakra z Ascq bola odvetou za útok na železničný transport príslušníkov jednotky SS Hitlerjugend, ktorý spôsobil vykoľajenie vlaku, avšak žiadne zranenia.

Bývalý esesák, voči ktorému vzniesli obvinenia v Hildesheime, vlani poskytol rozhovor nemeckej verejnoprávnej televízii ARD, v ktorom priznal, že sa na uvedenej masakre podieľal.

Muž v interview okrem iného zľahčoval holokaust a tvrdil, že obete masakry z Ascq si za svoju smrť mohli samy. „Keď mužov zatknem, som za nich zodpovedný. A keď utečú, mám právo ich zastreliť,“ povedal pre ARD bývalý príslušník SS.

Časti z rozhovoru sa objavili v dokumente, ktorý bol odvysielaný vlani v novembri. Prokuratúra v Hildesheime začala následne preverovať mužove vyjadrenia, ktoré v dokumente zazneli. On sám podľa vlastných slov nevedel, že reportéri z ARD jeho vyjadrenia nahrávajú a že budú neskôr odvysielané.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
28 debata chyba
Viac na túto tému: #obvinenie #esesáci