OSN má obavy, že horúci vzduch smeruje ku Grónsku. V Belgicku zomrela prvá obeť

Svetová meteorologická organizácia (WMO) patriaca k OSN vyjadrila v piatok "obavy", že horúci vzduch, spôsobujúci tento týždeň rekordné horúčavy vo väčšine západnej Európy, smeruje ku Grónsku a môže viesť k rýchlejšiemu roztápaniu ľadu. V Belgicku zaznamenali prvé úmrtie priamo súvisiace s vlnou rekordných horúčav, informovala tiež tlačová agentúrou AP.

26.07.2019 17:36
horúčavy / Paríž / Francúzsko / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (7)

Teplotné rekordy padali v posledných dňoch vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Nemecku, keďže zo severnej Afriky a Španielska prúdi horúci vzduch.

Hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie Clare Nullisová v Ženeve uviedla, že predpovede odborníkov naznačujú, že tento vzduch smeruje ku Grónsku.

To podľa jej slov „bude viesť k vysokým teplotám a následne k zvýšenému roztápaniu ľadovej pokrývky v Grónsku“.

Nullisová upozornila, že ľad sa v Grónsku v posledných niekoľkých týždňoch roztápa vo veľkých výškach.

V Belgicku zaznamenali prvé úmrtie priamo súvisiace s vlnou rekordných horúčav – ženu našli mŕtvu neďaleko jej karavanu odstaveného v blízkosti pláže.

Ženu vo veku 66 rokov našiel sused vo štvrtok neskoro popoludní po tom, čo sa očividne opaľovala na horúcom slnku. Prípad sa stal v obci Middelkerke na belgickom pobreží, keď teplota v oblasti vystúpila na vyše 40 stupňov Celzia.

Policajný komisár v Middelkerke Frank Delva pre agentúru AP povedal, že smrť „veľmi jasne súvisí s horúčavou“. Pohotovostné služby sa ponáhľali na miesto, ale ženu sa im už nepodarilo oživiť.

Belgicko zaznamenalo vo štvrtok, tak ako mnoho ďalších častí západnej Európy, svoj najhorúcejší deň – teplota v meste Begijnendijk, 30 kilometrov východne od metropoly Brusel, sa vyšplhala na 41,8 stupňa Celzia.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy
Flowers