Mitsotakis privítal plánované stretnutie gréckych a tureckých lídrov Cypru

29.07.2019 16:42
Cyprus / Grécko / Kyriakos Mitsotakis / Nikos...
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis (vľavo) počas stretnutia s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom v cyperskom hlavnom meste Nikózia, 29. júla 2019. Autor: ,

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis privítal v pondelok pripravované stretnutie lídrov gréckej a tureckej časti Cypru, ktorí sa majú venovať možnosti obnovenia rozhovorov o zjednotení. Informovala o tom agentúra DPA.

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis po stretnutí s gréckym premiérom podľa štátneho rozhlasu a televízie (RIK) povedal, že „je potrebné nájsť riešenie, ktoré zaručí práva tureckých aj gréckych Cyperčanov“.

Anastasiadis sa má s lídrom cyperských Turkov Mustafom Akincim stretnúť 9. augusta v Nikózii.

Cyprus bol rozdelený v roku 1974 po tureckej invázii, ktorú spustil prevrat v Grécku. Niekoľko mierových snáh o znovuzjednotenie ostrova zlyhalo. Posledné kolo rozhovorov sa skončilo v júli 2017.

Krajina vstúpila do Európskej únie v roku 2004, zákony Únie však platia len v južnej časti ostrova, ktorú má pod kontrolou medzinárodne uznaná vláda. Tzv. Severocyperskú tureckú republiku, ktorá sa rozprestiera v severnej časti ostrova, uznáva len Ankara.

Napätie v súčasnosti zvyšujú spory medzi Nikóziou a Aténami o bohaté podmorské ložiská zemného plynu v okolí Cypru.

Turecko začiatkom júla vyhlásilo, že bude pokračovať v prieskumných vrtoch pri brehoch Cypru i napriek tomu, že ho Európska únia vyzvala, aby svoje „ilegálne aktivity“ zastavilo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Grécko #Cyprus #Kyriakos Mitsotakis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku