Výbuch cestnej bomby v Afganistane si vyžiadal najmenej 34 obetí

Najmenej 34 civilistov vrátane žien a detí prišlo v stredu v provincii Faráh v západnom Afganistane o život pri výbuchu bomby nastraženej na ceste, ktorá zasiahla prechádzajúci autobus. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom informovala agentúra DPA.

31.07.2019 09:06
debata

Autobus smeroval po hlavnom cestnom ťahu medzi západoafganským mestom Herát a Kandahárom v južnej časti krajiny. Nálož explodovala nadránom okolo 05.00 h miestneho času. Zranenia utrpelo ďalších 17 ľudí, väčšina z nich je v kritickom stave.

K zodpovednosti za incident sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. V krajine je však stále aktívne fundamentalistické hnutie Taliban, ktorého členovia často umiestňujú bomby na cesty. Ich cieľom sú vládne a bezpečnostné zložky. Obeťami sú však často aj civilisti.

Podľa správy misie OSN v Afganistane, zverejnenej v utorok, zavinili od začiatku tohto roka improvizované výbušné zariadenia tohto druhu 20 percent zo všetkých úmrtí civilistov. Podľa správy bolo od 1. januára do 30. júna celkovo usmrtených takmer 1400 ľudí a 2500 ďalších bolo zranených.

Taliban pokračuje v takmer každodenných akciách namierených proti vládnym objektom a afganským bezpečnostným zložkám, pričom zároveň rokuje so Spojenými štátmi o ukončení už 18 rokov trvajúceho konfliktu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban