Sudán po vražde štyroch študentov na protivládnom proteste zatvoril školy

31.07.2019 12:41

Školy v Sudáne zostali v stredu zatvorené. Nariadenie vyšlo po pondelkovej vražde štyroch detí počas protivládneho protestu, informovala tlačová agentúra DPA.

„Guvernéri všetkých (sudánskych) štátov dostali príkaz zatvoriť materské, základné aj stredné školy a platí to až do odvolania,“ uviedla vládnuca prechodná vojenská rada vo vyhlásení, zverejnenom štátnou tlačovou agentúrou SUNA.

Príkaz je opatrením v čase silnejúceho napätia v tejto nepokojnej východoafrickej krajine a vyšiel po tom, čo neznámi snajperi zabili počas pokojného protivládneho protestu v strednom Sudáne v pondelok 29. júla štyroch stredoškolských študentov a jedného civilistu.

Protivládne demonštrácie sa začali koncom vlaňajška protestmi vyzývajúcimi dlhoročného lídra Umara Bašíra na odstúpenie.

Armáda zasiahla v apríli, podnikla prevrat a Bašíra zatkla. Protestujúci však argumentovali, že noví vojenskí vládcovia sú len pokračovateľmi Bašírovho bývalého režimu, a žiadali viac ústupkov a prechod na civilnú vládu. Protesty sa konajú už aj proti nedostatku potravín a pohonných hmôt.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #študenti #Sudán #uzavretie škôl