Bývalý prezident USA Ronald Reagan nazval v 70. rokoch Afričanov v OSN opicami

31.07.2019 16:31
Peter Carrington, reagan
Vpravo americký exprezident Ronald Reagan. Autor: ,

Niekdajší americký prezident Ronald Reagan ešte ako guvernér Kalifornie v roku 1971 pri telefonickom rozhovore s vtedajším prezidentom Richardom Nixonom nazval vyslancov z viacerých afrických krajín pri OSN opicami. Dokladá to nahrávka, ktorú zverejnil americký denník The Atlantic.

Reagana, ktorý podporoval Taiwan, rozčúlilo, že sa africkí vyslanci pri OSN postavili proti USA na stranu Číny. Hlasovaním sa vtedy rozhodlo o uznaní Číny a naopak vylúčení Taiwanu z OSN, načo tanzánijská delegácia začala tancovať.

„Včera večer, to vám poviem, pozeral som na to v televízii,“ začal v rozhovore s Nixonom Reagan. „Áno,“ povedal Nixon. „Vidieť tie opice z tých afrických krajín, nech idú do čerta, ešte sa ani nenaučili nosiť topánky!“ posťažoval sa Reagan, načo sa Nixon hlasno rozosmial.

Nahrávku v článku The Atlantic zverejnil Tim Naftali, ktorý vyučuje históriu na Newyorskej univerzite a v rokoch 2007 až 2011 viedol Nixonovu prezidentskú knižnicu. Naftali poznamenal, že rasistický dialóg bol pôvodne z nahrávky odstránený z dôvodu ochrany súkromia.

Záznam prvýkrát zverejnil Národný archív USA ešte za Reaganovho života v roku 2000. Nahrávky museli však byť súdnym nariadením zostrihané. Po Reaganovej smrti v roku 2004 už však podľa Naftaliho prestala otázka ochrany súkromia hrať v tejto záležitosti úlohu. Na Naftaliho žiadosť následne Národný archív zverejnil rozhovory v plnom znení.

Reagan podľa Naftaliho Nixonovi volal s cieľom presvedčiť ho, aby Spojené štáty opustili OSN. Nixon neskôr v rozhovore so svojím ministrom zahraničia povedal, že Reagan sa chcel hlavne sťažovať na Afričanov s tým, že označil tanzánijskú delegáciu za „kanibalov“, ktorí „ani nemali topánky“.

Reagan verejne obhajoval apartheid v Juhoafrickej republike a Rodézii v 70. rokoch minulého storočia. Prezidentom USA bol v rokoch 1981–1989, v čase, keď vrcholila studená vojna a začal sa postupný rozpad Sovietskeho zväzu. Po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou zomrel v roku 2004 vo veku 93 rokov.

#USA #opice #ronald reagan #Osnabrück
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku