KĽDR odpálila viacero neidentifikovaných rakiet krátkeho doletu

01.08.2019 06:46, aktualizované: 23:25

Severná Kórea vo štvrtok informovala, že deň predtým testovala nový raketový systém po dohľadom vodcu Kim Čong-una.

Podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry KCNA išlo o test nového raketometu s riadenými strelami „veľkého kalibru“, ktoré „budú hrať hlavnú úlohu pri pozemných vojenských operáciách“.

Juhokórejská armáda v stredu uviedla, že najmenej dve rakety, ktoré zo svojho východného pobrežia odpálila Severná Kórea, boli balistickými strelami stredného doletu. Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že rakety preleteli vzdialenosť približne 250 kilometrov v nadmorskej výške 30 kilometrov a dopadli do Japonského mora.

Minulý štvrtok Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) odpálila z prístavného mesta Wonsan do oblasti Japonského mora dve rakety krátkeho doletu. Severokórejský vodca Kim Čong-un povedal, že to malo byť varovaním v súvislosti s plánovanými spoločnými vojenskými cvičeniami USA a Južnej Kórey.

Agentúra Reuters v stredu citovala nemenovaného amerického predstaviteľa, podľa ktorého Spojené štáty neplánujú žiadne zmeny v súvislosti s nadchádzajúcimi každoročnými vojenskými cvičeniami s Južnou Kóreou.

Briti, Francúzi a Nemci testy odsúdili

Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko odsúdili vo štvrtok Severnú Kóreu za najnovšie skúšky balistických rakiet a vyzvali ju, aby sa zapojila do „zmysluplných rokovaní“ so Spojenými štátmi o odstránení svojich jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra AP.

Tieto tri krajiny na pôde Bezpečnostnej rady OSN vyzvali Severnú Kóreu, aby „podnikla konkrétne kroky smerom k úplnej, overiteľnej a nezvratnej denuklearizácii“. Zdôraznili, že medzinárodné sankcie uvalené na Severnú Kóreu by mali zostať v platnosti, kým sa nevzdá programov na vývoj jadrových zbraní a balistických rakiet.

„Naozajstné úsilie Severnej Kórey opätovne sa diplomaticky angažovať a dosiahnuť pokrok pri denuklearizácii je najlepším spôsobom, ako zaručiť bezpečnosť a stabilitu na Kórejskom polostrove,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení veľvyslancov spomenutej trojice krajín pri OSN.

KĽDR údajne odpálila viacero rakiet

S odvolaním sa na vyhlásenie Zboru náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády informovala tlačová agentúra Jonhap, že Severná Kórea odpálila v piatok pred svitaním miestneho času zo svojho východného pobrežia bližšie neidentifikované rakety krátkeho doletu. Išlo už od tretí takýto odpal, ktorý KĽDR vykonala v priebehu jedného týždňa.

Rakety Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) odpálila o 02.59 h a 03.23 h miestneho času (19.59 h SELČ a 20.23 h SELČ) zo svojej provincie Južný Hamgjong smerom do Japonského mora, uviedol JSC. Dodal, že situáciu monitoruje.

#KĽDR #Kim Čong-un
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku