Útoky v jemenskom Adene si vyžiadali 51 mŕtvych a 56 zranených

, 01.08.2019 10:33, aktualizované: 12:58
jemen, útok, vojaci, dym, výbuch, raketa
Vojaci ležia na zemi po raketovom útoku na vojenskú prehliadku. Autor: ,

Dva oddelené útoky v juhojemenskom Adene dnes pripravili o život najmenej 51 ľudí a ďalších 56 ľudí bolo zranených. Oznámila to agentúra AP, predtým sa hovorilo o troch desiatkach mŕtvych. Jemenskí šíitskí povstalci dnes zaútočili balistickou raketou a bezpilotným lietadlom na prehliadku bezpečnostných síl, predtým bol hlásený samovražedný útok na policajné veliteľstvo. Šiiti neskôr informovali ešte o ďalšom raketovom útoku, tentoraz na vojenský cieľ v Saudskej Arábii.

V Adene, kde sídli medzinárodne uznávaná jemenská vláda, najprv zaútočil samovrah na policajnej stanici a podľa agentúry AP tam zabil 11 ľudí. Útočník do stanice vrazil autom s výbušninami vo chvíli, keď sa policajti zhromažďovali, aby si uctili štátnu vlajku.

Krátko potom televízia šíitov Al-Masira oznámila, že povstalci zaútočili ozbrojeným dronom a balistickou raketou na prehliadku bezpečnostných síl v Adene. Podľa jemenských zdravotníckych zdrojov pri tomto útoku prišlo o život 40 ľudí, medzi ktorými je aj jeden generál. Organizácia Lekári bez hraníc informovala, že desiatky zranených boli hospitalizovaní. Agentúra AP uvádza, že pri oboch akciách v Adene bolo zranených 56 ľudí.

Hovorca šíitov oznámil, že prehliadka bola úvodným krokom k pripravovanému armádnemu útoku na provincie Taizz a Dalí, ktoré sú na juhu krajiny. Jemenská vláda zatiaľ vec nekomentovala.

Al-Masira tiež informovala, že šíiti neskôr vypálili balistickú strelu dlhého doletu na „dôležitý“ vojenský cieľ v Dammame na východe Saudskej Arábie. Rijád zatiaľ správu nepotvrdil.

V Jemene zúri od roku 2014 občianska vojna, v ktorej menšinoví šíiti bojujú proti centrálnej vláde. Obe strany majú spojencov – za povstalcami stojí Irán, za vládou Saudská Arábia a ďalšie arabské krajiny Perzského zálivu. Konflikt si vyžiadal už tisíce ľudských životov a uvrhol Jemen do hlbokej humanitárnej krízy.

#jemenský konflikt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku