Japonsko protestuje proti ruským cvičným streľbám v oblasti Kuríl

Japonská vláda v pondelok vyjadrila protest proti cvičným streľbám ruskej armády v oblasti ostrova Kunašir, ležiaceho v južnej časti Kurilských ostrovov. Na tlačovej konferencii v Tokiu o tom podľa agentúry TASS informoval hovorca japonskej vlády Jošihide Suga.

05.08.2019 08:27
debata (27)

Dodal, že japonské vedenie zhromažďuje informácie o tejto záležitosti, ale keďže posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti na štyroch ostrovoch Severného teritória – ako Tokio nazýva južnú časť Kuríl – protirečí záujmom Japonska, vláda v Tokiu proti tomu vyjadrila svoj protest diplomatickou cestou.

V japonskej tlači sa v uplynulých dňoch písalo, že ruská strana informovala Japonsko o vykonávaní cvičných strelieb v oblasti ostrova Kunašir v čase od 5. do 10. augusta.

V súvislosti s podobnými cvičeniami Tokio už v minulosti viackrát protestovalo.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí aj vo svojej reakcii na posledné cvičenie uviedlo, že časté protesty japonských diplomatov na konanie ruskej armády na juhu Kurilských ostrovov neprispievajú k vytvoreniu pozitívnej atmosféry v dvojstranných vzťahoch.

Rusko a Japonsko si nárokujú suverenitu nad štvoricou ostrovov, ktoré sú v Japonsku známe ako Severné teritóriá a v Rusku ako Južné Kurily. Ostrovy obsadili a zabrali v posledných dňoch druhej svetovej vojny sovietski vojaci.

Ruský prezident Vladimir Putin vlani navrhol, aby Rusko a Japonsko podpísali mierovú dohodu, ktorá by ukončila konflikty z obdobia druhej svetovej vojny bez akýchkoľvek podmienok. Ako poznamenala AFP, obe krajiny však v tejto oblasti za posledné mesiace dosiahli len malý pokrok.

Spornú oblasť navštívil minulý piatok ruský premiér Dmitrij Medvedev. Zavítal na ostrovy Sachalin a Iturup, ktoré patria k súostroviu Južné Kurily. Keďže toto teritórium je predmetom dlhodobých územných sporov s Japonskom, jeho návšteva vyvolala protesty zo strany Tokia.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Rusko #Kurilské ostrovy