Austrália odmietla rozmiestnienie amerických rakiet na svojom území

Austrália v pondelok po rozhovoroch s americkými ministrami obrany a zahraničných vecí odmietla rozmiestnenie rakiet USA na svojom území, informovala agentúra AFP.

05.08.2019 11:29
USA / Raketový systém / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (44)

Nový minister obrany USA Mark Esper v nedeľu povedal, že USA budú konzultovať rozmiestnenie nových rakiet v Európe a ázijsko-tichomorskom regióne, čím chcú čeliť vzostupu Číny v regióne.

Esper spolu s americkým ministrom zahraničia Mikeom Pompeom sa cez víkend zúčastnili na summite Austrálie a Spojených štátov.

Austrálska ministerka obrany Linda Reynoldsová povedala, že návrh o rozmiestnení rakiet bol spomenutý počas jej stretnutia s Esperom. Americký minister obrany však Reynoldsovú podľa jej slov v tejto súvislosti o nič nepožiadal a ani neočakával žiadosť zo strany Austrálie, uviedla na svojej webovej stránke stanica ABC.

Možnosť rozmiestnenia amerických rakiet odmietol aj austrálsky premiér Scot Morrison.

Austrália by sa podľa AFP akoukoľvek oficiálnou žiadosťou v súvislosti s rozmiestnením amerických rakiet na svojom území dostala do zložitej situácie vo vzťahu s dlhoročným spojencom USA a hlavným obchodným partnerom Čínou. Krajina sa snaží udržať si dobré pracovné vzťahy s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, pripomína AFP.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Austrália #Rakety