KĽDR kritizovala Južnú Kóreu za vojenské manévre s USA a odpálila dve rakety

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v utorok odpálila do mora dve balistické rakety krátkeho doletu, zatiaľ čo kritizovala spoločné vojenské manévre USA a Južnej Kórey, ktoré na polostrove prebiehajú od pondelka. Písali o tom agentúry AP a DPA.

06.08.2019 06:35
balistická raketa Foto:
Test severokórejskej balistickej rakety.
debata (1)

Predstavitelia juhokórejskej armády informovali novinárov o vypálení rakiet zo Severnej Kórey len niekoľko minút pred tým, ako hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí odsúdil Washington a Soul za pondelkové vojenské manévre.

Severokórejský rezort diplomacie vo vyhlásení uviedol, že Pchjongjang manévre vníma ako prípravu na inváziu a nemá inú možnosť, než „vyvíjať, testovať a rozmiestňovať mocné prostriedky, ktoré sú kľúčové pre národnú bezpečnosť“.

Hovorca ďalej uviedol, že KĽDR zostáva aj naďalej oddaná dialógu, ale bude hľadať „nové cesty“, ak Washington a Soul nezmenia v danej otázke svoje postoje.

USA a Južná Kórea obmedzili spoločné vojenské cvičenia a ukončili rozmiestňovanie strategických systémov, ako sú strategické bombardéry alebo lietadlové lode po prvom summite prezidenta USA Donalda Trumpa a lídra KĽDR Kim Čong-una v júni 2018 v Singapure.

Predstavitelia Severnej Kórey však trvajú na tom, že aj zmenšené a obmedzené spoločné vojenské cvičenia Južnej Kórey a USA porušujú dohody, ktoré Trump a Kim v Singapure uzavreli.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Severná Kórea #vojenské cvičenie #balistická raketa #Južbá kórea