Turecko a USA sa dohodli na spoločnom vytvorení bezpečnej zóny na severe Sýrie

07.08.2019 20:23
Donald Trump / USA /
Americký prezident Donald Trump. Autor: ,

Turecko a Spojené štáty sa v stredu dohodli na zriadení bezpečnej zóny v severnej Sýrii. Urobili tak deň po nových hrozbách Ankary, že podnikne v regióne vojenskú ofenzívu proti kurdským milíciám, podporovaným Američanmi.

Obaja spojenci z NATO sa dohodli, že „čo najskôr vybudujú v Turecku spoločné operačné stredisko, odkiaľ budú koordinovať a usmerňovať zriaďovanie bezpečnej zóny“. V spoločnom vyhlásení to uviedli turecké ministerstvo obrany a veľvyslanectvo Spojených štátov v Ankare.

Ankara a Washington sa dohodli, že bezpečná zóna „sa stane mierovým koridorom“, uvádzalo sa vo vyhlásení. Obe strany v ňom dodali, že zóna má pomôcť aj pri posielaní sýrskych utečencov v Turecku naspäť domov.

Zatiaľ nie je známe, ako a kedy zónu vytvoria, doplnila tlačová agentúra DPA.

Turecko už dlho žiadalo zariadenie bezpečnej zóny na severe Sýrie, ktorej cieľom by bolo zastaviť prúd migrantov do Turecka a vytlačiť kurdských bojovníkov, spriaznených so Spojenými štátmi, z oblastí popri tureckej hranici so Sýriou.

Skupina amerických predstaviteľov viedla od pondelka v Ankare rozhovory o navrhovanej nárazníkovej zóne, ako informovala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Turecký minister obrany Hulusi Akar v stredu už skôr oznámil, že Ankara chce bezpečnú zónu siahajúcu približne 40 kilometrov do územia Sýrie a že americkí aj tureckí vojaci by spoločne odzbrojili a vytlačili kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG) zo severu Sýrie. Spojené štáty podporujú YPG, ktoré boli a sú hlavnou silou v bojoch proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii.

Ankara však YPG považuje za teroristov a za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte v utorok pohrozil „veľmi skorým vpádom“ do severnej Sýrie, aj napriek rozhovorom so Spojenými štátmi.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

15 debata
Viac na túto tému: #USA #Sýria