Trump utešoval obete streľby v Daytone, čelí aj ďalšej kritike

Prezident Spojených štátov Donald Trump utešoval v stredu obete víkendovej masovej streľby v meste Dayton v americkom štáte Ohio, ale protestujúci ľudia a odporcovia odsúdili jeho rétoriku o rase a prisťahovalcoch, ktorú označujú za extrémistickú.

07.08.2019 21:49
Ohio, dayton, streľba Foto: ,
Desať mŕtvych vrátane strelca a ďalších najmenej 16 zranených je výsledok nedeľňajšej streľby v meste Dayton v americkom štáte Ohio.
7

Prezident pricestoval na návštevu Daytonu, kde útočník Connor Betts v nedeľu nadránom zastrelil deväť ľudí vrátane vlastnej sestry. Po Daytone má Trump navštíviť aj texaské mesto El Paso na hranici s Mexikom, kde bolo v sobotu zastrelených 22 osôb. Išlo o dve masové streľby v Spojených štátoch za necelých 24 hodín.

Trump s manželkou Melaniou strávili v Daytone väčšinu času stretnutiami s pacientmi a personálom nemocnice Miami Valley Hospital, informovala hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová.

Trump povedal ľuďom, ktorí streľbu v Daytone prežili: „Boh vás strážil. Chcem, aby ste vedeli, že sme celý čas s vami.“

Trumpovu prácu hlavného utešovateľa však komplikujú obvinenia, že politickým extrémistom dodávajú odvahu práve jeho odkazy a posolstvá – predovšetkým jeho očierňovanie ilegálnych migrantov, ako napísala tlačová agentúra AFP.

V Daytone sa zhromaždili protestujúci, ktorí držali pútače žiadajúce prísne obmedzenia pri nákupe strelných zbraní. V jednom prípade bol na pútačoch jednoduchý nápis adresovaný politikom „Urobte niečo!“ Objavil sa aj malý balón v tvare bábätka Trumpa v plienke.

„Nechceme ho tu,“ povedala pre spravodajskú televíznu stanicu CNN jedna obyvateľka. Podobne sa vyjadrila i starostka Daytonu Nan Whaleyová z opozičnej Demokratickej strany. Uviedla, že plánuje Trumpovi povedať, ako „ničomu nepomáha“.

Prišli však aj iní protestujúci, ktorí vyjadrili republikánskemu prezidentovi podporu. To len dokazuje, aká názorovo rozdelená je celá krajina pred budúcoročnými prezidentskými voľbami, uviedla AFP.

Nasledujúcou zastávkou Trumpa je texaské El Paso, kde bude situácie zrejme ešte vyostrenejšia.

V El Pase v nákupnom centre Walmart, bežne navštevovanom Hispáncami, spáchal masaker strelec, ktorý použil na opis ilegálneho prisťahovalectva Trumpov viackrát vyslovený výraz „invázia“.

Miestna demokratická kongresmanka Veronica Escobarová vopred oznámila, že s prezidentom sa nestretne. „Z môjho pohľadu tu nie je vítaný. Nemal by sem chodiť,“ povedala ešte v utorok pre televíznu stanicu MSNBC.

Dokonca aj republikánsky starosta mesta Donald Margo sa o ohlásenej návšteve Trumpa vyjadril váhavo a chladne zdôraznil, že sa s Trumpom stretne v rámci svojich „oficiálnych povinností“.

Trump sa, naopak, ešte pred odletom z Bieleho domu vyjadril: „Myslím si, že moja rétorika ľudí spája.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump