Jeden z dozorcov, ktorí strážili Epsteina, zrejme nemal potrebný výcvik

Jeden z dvoch väzenských zamestnancov, ktorí dohliadali na amerického finančníka Jeffreyho Epsteina v tú noc, keď zrejme spáchal samovraždu, neabsolvoval výcvik na dozorcu. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AP s odvolaním sa na osobu oboznámenú s pracovnými podmienkami Metropolitného nápravného centra v New Yorku.

, 13.08.2019 06:48, aktualizované: 22:23
Jeffrey Epstein nápravné centrum new york... Foto: ,
Na snímke manhattanské nápravné centrum v New Yorku, kde bol umiestnený Jeffrey Epstein.
debata (21)

Epsteina, ktorý bol obvinený z pohlavného zneužívania maloletých, našli v nedeľu mŕtveho v cele newyorskej väznice, kde bol vo vyšetrovacej väzbe.

Podľa zmieneného zdroja jeden z dvoch ľudí, ktorí mali Epsteina v ten deň strážiť, nebol vycvičeným dozorcom, ale „náhradníkom“. AP konštatovala, že nie je jasné, o akého pracovníka šlo, ale pripomenula, že federálne väznice bojujúce s nedostatkom dozorcov s potrebným výcvikom sa uchyľujú k tomu, že na tieto pozície prijímajú rôzne typy zamestnancov vrátane administratívnych pracovníkov či učiteľov.

Americký minister spravodlivosti William Barr v pondelok uviedol, že vo väzení, kde zomrel cez víkend po zrejmej samovražde Epstein, boli „závažné nezrovnalosti“. Barr bol podľa vlastných slov nahnevaný, keď sa dozvedel, že personál väznice „nedokázal primerane zabezpečiť väzňa“.

Epsteina zatkli 6. júla a obvinili ho zo založenia kriminálnej siete, ktorá mu umožňovala pohlavne zneužívať desiatky neplnoletých dievčat.

Okolnosti jeho smrti už začal skúmať americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Barr okrem toho nariadil, aby prípad vyšetril aj generálny inšpektor ministerstva spravodlivosti.

V súvislosti s Epsteinovou smrťou sa objavili mnohé otázniky. Už 24. júla americké médiá totiž informovali, že Epstein sa možno pokúsil o samovraždu. Našli ho vtedy v jeho cele so zraneniami na krku, pričom bol len čiastočne pri vedomí. Mnohí sa preto pýtajú, ako si mohol tento prominent, zadržiavaný v prísne stráženej federálnej väznici v centre Manhattanu, po druhý raz siahnuť na život.

Podľa iného zdroja citovaného AP Epsteina pôvodne pre riziko samovraždy osobitne sledovali, ale neskôr ho z monitorovacieho programu vyradili. Nemenovaný zdroj z polície povedal pre denník New York Times, že dozorcovia nerobili v tú noc povinné kontroly Epsteina každých 30 minút a nezisťovali, či je väzeň v poriadku.

Epsteinovi dozorcovia dostali pracovné voľno, riaditeľ bol preložený

Dvaja dozorcovia z newyorskej väznice, ktorí mali dohliadať na finančníka Jeffreyho Epsteina, dostali nariadené pracovné voľno, kým sa nepreskúma a nevyšetrí Epsteinova smrť. Oznámilo to dnes americké ministerstvo spravodlivosti. Takisto riaditeľ zariadenia bol dočasne preložený, uviedla agentúra AP.

Epsteinova smrť vyvolala množstvo otázok a zaoberá sa ňou Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) aj ministerstvo spravodlivosti. Prezident Donald Trump, ktorý sa s Epsteinom kedysi priatelil, v utorok v rozhovore s novinármi vyzval k „úplnému vyšetreniu“ okolností miliardárovej smrti.

Podľa agentúry Reuters sa tak stalo krátko po tom, čo minister spravodlivosti William Barr oznámil, že Epsteinova kauza bude naďalej vyšetrovaná aj napriek smrti hlavného aktéra.

Epstein bol od začiatku júla zadržiavaný vo federálnom nápravnom zariadení na Manhattane, považovanom za jedno z najprísnejšie strážených v Spojených štátoch.

Vo väzbe bol pod sprísneným dohľadom od 23. júla, keď bol vo svojej cele nájdený takmer v bezvedomí s poraneniami na krku. Pre obavy, že má v úmysle spáchať samovraždu, sa naňho vzťahoval osobitný režim, ten bol ale podľa AP ukončený už koncom júla.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #samovražda #New York #Manhattan #Jeffrey Epstein
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy