Czaputowicz: Americké jednotky v Poľsku budú odstrašujúcou silou pre Rusko

Poľsko sa domnieva, že aj keď americká vojenská prítomnosť v Nemecku posilňuje európsku obranu, jednotky umiestnené ďalej na východ sú dôležitým odstrašujúcim nástrojom proti Rusku. V rozhovore pre agentúru DPA zverejnenom vo štvrtok to uviedol poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

15.08.2019 11:48
debata (123)

„Prítomnosť amerických vojakov v Poľsku hrá veľmi dôležitú odstrašujúcu úlohu, dôležitejšiu ako (majú) americké jednotky (rozmiestnené) ďalej na západ,“ povedal Czaputowicz.

Varšava očakáva, že USA zvýšia svoju vojenskú prítomnosť v Poľsku o kontingent v sile 4500–5500 vojakov, a to v súlade s vyhlásením podpísaným v roku 2006 prezidentmi Andrzejom Dudom a Donaldom Trumpom.

Podľa Trumpa by nový vojenský personál mal byť do Poľska stiahnutý z Nemecka alebo inej krajiny, keďže USA nechcú do Európy vysielať ďalšie svoje jednotky.

Napriek zvýšenej vojenskej prítomnosti v Poľsku bude však počet amerických vojakov v tejto krajine oveľa nižší než 35 000 amerických vojakov nasadených v Nemecku. Napriek tomu budú americké sily v Poľsku podľa Czaputowicza pôsobiť ako dôležitý „odstrašujúci prostriedok proti agresívnemu Rusku“.

„Rusko si dobre rozmyslí použitie vojenskej sily, keď vidí prítomnosť zahraničných jednotiek, najmä amerických,“ uviedol Czaputowicz.

Technické podrobnosti o novom nasadení amerických jednotiek v Poľsku, napríklad druh síl a ich umiestnenie, by sa mali dohodnúť počas nadchádzajúcej Trumpovej návštevy v Poľsku, dodal poľský minister podľa DPA.

123 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #Americká armáda #Jacek Czaputowicz