Czaputowicz: Americké jednotky v Poľsku budú odstrašujúcou silou pre Rusko

15.08.2019 11:48

Poľsko sa domnieva, že aj keď americká vojenská prítomnosť v Nemecku posilňuje európsku obranu, jednotky umiestnené ďalej na východ sú dôležitým odstrašujúcim nástrojom proti Rusku. V rozhovore pre agentúru DPA zverejnenom vo štvrtok to uviedol poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

„Prítomnosť amerických vojakov v Poľsku hrá veľmi dôležitú odstrašujúcu úlohu, dôležitejšiu ako (majú) americké jednotky (rozmiestnené) ďalej na západ,“ povedal Czaputowicz.

Varšava očakáva, že USA zvýšia svoju vojenskú prítomnosť v Poľsku o kontingent v sile 4500–5500 vojakov, a to v súlade s vyhlásením podpísaným v roku 2006 prezidentmi Andrzejom Dudom a Donaldom Trumpom.

Podľa Trumpa by nový vojenský personál mal byť do Poľska stiahnutý z Nemecka alebo inej krajiny, keďže USA nechcú do Európy vysielať ďalšie svoje jednotky.

Napriek zvýšenej vojenskej prítomnosti v Poľsku bude však počet amerických vojakov v tejto krajine oveľa nižší než 35 000 amerických vojakov nasadených v Nemecku. Napriek tomu budú americké sily v Poľsku podľa Czaputowicza pôsobiť ako dôležitý „odstrašujúci prostriedok proti agresívnemu Rusku“.

„Rusko si dobre rozmyslí použitie vojenskej sily, keď vidí prítomnosť zahraničných jednotiek, najmä amerických,“ uviedol Czaputowicz.

Technické podrobnosti o novom nasadení amerických jednotiek v Poľsku, napríklad druh síl a ich umiestnenie, by sa mali dohodnúť počas nadchádzajúcej Trumpovej návštevy v Poľsku, dodal poľský minister podľa DPA.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #Poľsko #Jacek Czaputowicz #Americká armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku