Módí sa k nedávnemu kroku indického vedenia vyjadril v prejave, ktorý predniesol pri príležitosti osláv 72. výročia získania nezávislosti Indie. Oslavy sprevádzajú bezprecedentné bezpečnostné opatrenia. Len v metropole Naí Dillí vyslali do ulíc viac ako 20 000 príslušníkov polície a ako ich posilu aj vojakov indickej armády.
V okolí dejiska ústredných osláv konaných v Naí Dillí – Červenej pevnosti, ktorá je významnou stavbou mughalskej architektúry – nainštalovali videokamery vybavené softvérom na rozpoznávanie tvárí. Podľa miestnych médií je tam takýchto kamier približne 500. Polícia tiež nasadila systémy na detekciu a zostrelenie dronov. Na strechách budov v okolí pevnosti rozmiestnili ostreľovačov.
Prísne bezpečnostné opatrenia boli prijaté aj na území štátu Džammú a Kašmír. Podľa televízneho kanála NDTV je v Kašmírskom údolí nasadených okolo 150 000 príslušníkov polície a armády.
Indické úrady sa rovnako obávajú aj provokácií z Pakistanu, ktorý ostro odsúdil rozhodnutie zmeniť štatút prevažne moslimami obývaného štátu Džammú a Kašmír a vytvoriť tam dva administratívne celky, ktoré majú menšie práva než štát.
Pokiaľ ide o Pakistan, ktorý si tiež robí nároky na Kašmír, bude pre situáciu v regióne podľa indických vojenských expertov rozhodujúcich najbližších 24 hodín. Asi štyri milióny obyvateľov Kašmírskeho údolia sú od 4. augusta v izolácii a takmer úplne bez možnosti komunikovať s vonkajším svetom – vláda totiž znemožnila prístup na internet, pričom nefungujú ani súkromné mobilné siete a pevné linky.
Prezidentský dekrét, ktorý spornému regiónu Kašmír v severozápadnej časti krajiny odoberá osobitný štatút, platí od 5. augusta. Dekrét ruší článok ústavy č. 370 o udelení autonómneho štatútu himalájskemu regiónu Kašmír, v ktorom má prevahu moslimské obyvateľstvo.
Kritici tohto opatrenia tvrdia, že vláda od neho očakáva v prevažne moslimskom Kašmíre demografické zmeny. Zrušenie článku totiž okrem iného povolí príchod hinduistických osadníkov i nákup pozemkov.
Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.