Venezuelská vláda je ochotná obnoviť rozhovory s opozíciou

Venezuelská vláda je ochotná obnoviť rozhovory s opozíciou, ktoré boli prerušené po tom, ako Spojené štáty uvalili na krajinu nové sankcie, uviedol vo štvrtok venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza.

15.08.2019 22:29
Nicolás Maduro -  Juan Guaidó Foto:
Venezuelský prezident Nicolás Maduro (vľavo) a líder opozíciou ovládaného parlamentu Juan Guaidó.
debata (2)

„Prezident Nicolás Maduro urobil (v rozhovoroch) prestávku, neodstúpili sme od tohto procesu,“ citovala Arreazu agentúra DPA.

„Samozrejme, že budú existovať kontakty a určite budeme schopní obnoviť tento dialóg,“ povedal minister. Zdôraznil aj potrebu „mechanizmu, ktorý by zaručoval mier a spolužitie medzi všetkými Venezuelčanmi“.

Predseda opozíciou ovládaného parlamentu Juan Guaidó vo štvrtok uviedol, že vo Venezuele sú momentálne zástupcovia Nórska, aby sa pokúsili obnoviť rokovania medzi venezuelskou vládou a opozíciou.

Napätie vo Venezuele sa stupňuje od 23. januára, keď sa Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta. Za legitímneho lídra Venezuely ho uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny krajín Južnej Ameriky.

Rokovania o ukončení politickej krízy vo Venezuele sa začali v máji tohto roku v Osle. Venezuelský chávistický prezident Nicolás Maduro ich však pred týždňom v reakcii na nové sankcie USA voči svojej vláde prerušil.

Guaidó vo štvrtok podľa agentúry AFP informoval, že termín obnovenia rokovaní nie je stanovený. Potvrdil však prítomnosť nórskych vyjednávačov vo Venezuele.

Guaidó zverejnil tieto informácie krátko po tom, ako opozíciou ovládaný parlament opäť označil Madura za uzurpátora, keďže vo funkcii hlavy štátu ho vlani potvrdili voľby označované opozíciou za zmanipulované.

Vodca venezuelskej opozície chce, aby Maduro odstúpil a konali sa nové voľby. Socialistický líder to však odmieta.

Momentálne pozastavené rokovania o riešení politickej krízy vo Venezuele sa začali v máji v Osle; od júla je ich dejiskom Barbados, kde sa konalo už niekoľko kôl diskusií.

Politickú krízu vo Venezuele sprevádza aj kolaps ekonomiky, čo má za následok, že štvrtina z 30 miliónov obyvateľov krajiny potrebuje humanitárnu pomoc.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #Nicolas Maduro #Juan Guaidó