Mjanmarskí povstalci útočili na vládne ciele, zabili najmenej päť ľudí

16.08.2019 13:03
Mjanmarsko / armáda /
Príslušníci mjanmarských vládnych ozbrojených síl v meste Nawnghkio v Šanskom štáte, 15. augusta 2019. Autor: ,

Najmenej päť ľudí prišlo o život počas série koordinovaných útokov príslušníkov mjanmarských povstaleckých milícií tamojších etnických menšín, ktorých cieľom boli vládne a armádne objekty na severe krajiny. S odvolaním sa na štátne médiá o tom v piatok informovala agentúra DPA.

Dvaja civilisti a traja vojaci zomreli pri koordinovaných útokoch bojovníkov Jakchainskej armády (The Arakan Army – AA), Armády mjanmarskej národnej demokratickej aliancie (Myanmar National Democratic Alliance Army – MNDAA) a Palaungskej národnej oslobodzovacej armády (Ta'ang National Liberation Army – TNLA), uviedli noviny Global New Light.

Ďalších najmenej desať civilistov a dvaja policajti utrpeli zranenia. Útoky na celkovo päť cieľov s použitím malých zbraní i delostrelectva sa odohrali vo štvrtok ráno v oblasti provincie Mandalaj a Šanského štátu.

Útoky, ktorých terčom bola aj prominentná vojenská škola v meste Pjin Ulwin, sú podľa DPA bezprecedentnou eskaláciou konfliktu medzi tromi povstaleckými skupinami a mjanmarskou vládou.

Podľa neoficiálnych správ o život prišlo najmenej 15 ľudí. Hovorca brigád TNLA pre spravodajský portál The Irrawaddy povedal, že útokmi reagovali na ofenzívu mjanmarskej armády proti AA v Jakchainskom štáte, ktorá vysídlila viac ako 30 000 civilistov. Tieto útoky boli podľa jeho slov „iba začiatkom“.

Skupiny tvoria spoločne so štvrtou, Kačjinskou armádou za nezávislosť (The Kachin Independence Army – KIA), tzv. Severnú alianciu, ktorá od svojho vzniku v roku 2016 bojuje proti mjanmarskej armáde.

V Mjanmarsku pôsobí viac ako desiatka etnických militantných skupín, z ktorých mnohé vedú vojnu proti tamojšej vláde už od roku 1948, keď krajina získala nezávislosť od Británie. Ich požiadavky variujú od získania autonómie až po odštiepenie.

#povstalci #Mjanmarsko #armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku