Počasie komplikuje záchranu jaskyniarov

, 22.08.2019 17:35

Počasie sťažuje prácu záchranárov, ktorí sa v poľských Tatrách od soboty snažia dostať k dvom speleológom, ktorí uviazli vo Veľkej snežnej jaskyni.

VIDEO: Pozrite sa do útrob jaskyne, ktorá je u našich severných susedov najdlhšia a najhlbšia. Záchranári zápasia s úzkymi priestormi, tmou, chladom – sú tam len 4 stupne, nedostatkom čerstvého vzduchu…

Slovenskí záchranári sú už od stredy doma, pre Pravdu to potvrdil Jozef Janiga, riaditeľ horskej záchrannej služby. „S poľskými kolegami sme sa dohodli na odchode. Práce stále pokračujú, no na činnosti, ktoré sa momentálne v jaskyni vykonávajú, si vystačia sami. Sme však stále v pohotovosti,“ dodal Janiga. Pri záchrannej akcii pomáhalo 13 Slovákov, medzi nimi boli aj pyrotechnici.

V stredu v Tatrách začalo fúkať, takže záchranári nemohli na prepravu použiť vrtuľník. Vo štvrtok popoludní oblasť zasiahla silná búrka a podľa predpovedí na najbližšie dni sa má počasie ešte zhoršiť. A to ešte viac sťažuje postup záchranárov, veď speleológov v hĺbke jaskyne uväznila práve voda.

Podľa Jana Krysztofa, náčelníka poľských záchranárov, by nemali byť od stratených jaskyniarov veľmi ďaleko. Pracujú však vo veľmi stiesnených podmienkach, preto sa snažia rozšíriť chodby pomocou výbušnín. Krysztof potvrdil, že riziko podchladenia je veľké, vnútri jaskyne sú len 4 stupne, a je dosť možné, že Poliaci sú mŕtvi.

Posledný kontakt s jaskyniarmi zaznamenali ich kolegovia v sobotu nadránom. Veľká snežná jaskyňa je najhlbšia a najdlhšia tatranská jaskyňa. Prístupná je len vycvičeným jaskyniarom. Poľská strana zatiaľ neuvádza podrobnosti o samotných speleológoch.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veľká snežná jaskyňa #speleológ #jaskyňa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku