Ruský súd predĺžil vyšetrovaciu väzbu pre Whelana podozrievaného zo špionáže

23.08.2019 16:00
paul whelan
Údajný americký špión Paul Whelan. Autor: ,

Moskovský súd rozhodol v piatok o predĺžení väzby amerického občana Paula Whelana, ktorý je v Rusku obvinený zo špionáže, o ďalšie dva mesiace. Informovala o tom agentúra AP.

Whelan, ktorého údajne držia v preplnenej cele v Moskve, mal podľa AP zdravotné problémy a súd k nemu privolal záchranku. Privolaní zdravotníci však povedali, že Američanov zdravotný stav si nevyžaduje hospitalizáciu. Americké veľvyslanectvo v Rusku ešte minulý mesiac uviedlo, že Whelanov zdravotný stav sa vo väzení zhoršil.

Paula Whelana, ktorý má americký, britský, kanadský a írsky pas, zatkli v moskovskom hoteli 28. decembra 2018. Obvinenia zo špionáže popiera.

Whelanovi podľa slov jeho právneho zástupcu niekto údajne podal externý pamäťový disk, na ktorom boli utajované informácie, o ktorých nevedel.

Američana zadržali príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) údajne priamo pri špionážnej misii. Ak ho v Rusku uznajú za vinného, hrozí mu 10–20 rokov väzenia.

Príbuzní uviedli, že bol v Moskve, aby sa ako hosť zúčastnil na priateľovej svadbe. Rodina sa so žiadosťou o pomoc obrátila na americký Kongres, ministerstvo zahraničných vecí USA i veľvyslanectvo USA v Rusku.

Viacerí americkí experti na bezpečnostnú problematiku vyjadrili pochybnosti nad tvrdeniami, že Whelan je špión.

#USA #špionáž #Rusko #Paul Whelan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku