„Na návrh jednej z krajských organizácií sme hlasovali o odchode z vlády. Z prítomných 42 členov to podporilo len 11 a uznesenie tak neprešlo,“ informoval na tlačovej konferencii po zasadnutí Hamáček.
Odchod ČSSD z vlády žiadali predovšetkým členovia v Ústeckom kraji. Podľa ich názoru mal Hamáček trvať na nominácii Michala Šmardu na post ministra kultúry, ako ho touto úlohou poverilo predsedníctvo.
Hamáček poznamenal: „Je to trvalý postoj Ústeckého kraja, oni boli vždy proti vláde a robia všetko pre to, aby sme ju opustili.“
Šéf ČSSD ešte pred rokovaním povedal, že strana mala horúce leto, ale v záujme sociálnej demokracie by teraz bolo, aby sa sústredili na dokončenie štátneho rozpočtu pre rok 2020 a na riadenie jednotlivých ministerstiev, nie na plánovanie ďalších horúcich liet.
Väčšina poslancov, zástupcov krajov aj členov predsedníctva sa už pred piatkovým rokovaním vyjadrovala, že ČSSD by nemala odchádzať z vlády.
Horúce leto zažila ČSSD pre výmenu na poste ministra kultúry. Spor o toto ministerstvo však zamestnával českých politikov od apríla. Vtedy odbornú verejnosť rozhnevalo, že vtedajší minister Antonín Staněk odvolal riaditeľa Národnej galérie Praha Jiřího Fajta a riaditeľa Múzea umenia Olomouc Michala Soukupa. Sociálna demokracia sa potom rozhodla Staňka vymeniť. Prezident Zeman sa Staňka zastával a vo funkcii ho udržal do konca júla. A keď ho odvolal, dal najavo, že nevymenuje nominovaného náhradníka z ČSSD Šmardu.
Česko sa vtedy nachádzalo po pokraji ústavnej krízy a sociálni demokrati hrozili odchodom z vlády.
Šmarda sa nakoniec v pondelok 19. augusta nominácie vzdal a ČSSD predstavila v stredu nového kandidáta na ministra kultúry Lubomíra Zaorálka, bývalého ministra zahraničných vecí, zosumarizoval vývoj portál Novinky.cz.