Dejisko summitu G7 bolo cisárovým darom pre manželku

Skvelá poloha, nádherné prostredie, výborný vzduch pri mori. Miesto, kde sa na tri dni stretli lídri skupiny G7, patrí medzi klenoty turizmu vo Francúzsku. Palácový hotel v Biarritzi sa nachádza na úplnom juhozápade krajiny kúsok od hraníc so Španielskom. Rezort má prezývku Monte Carlo na atlantickom pobreží.

, 26.08.2019 08:00
summit G7, biarritz Foto: ,
Luxusný hotel, kde sa koná summit krajín G7.
debata

Luxusný hotel, kde rokujú a sú ubytovaní lídri veľkej sedmičky, má zaujímavý príbeh. Biarritz bývala kedysi rybárska dedina. V prvej polovici 19. storočia si ho obľúbila španielska aristokratka Eugénia z Montija. V roku 1849 padla do oka francúzskemu prezidentovi Ľudovítovi Napoleonovi Bonapartemu. O štyri roky neskôr sa zosobášili, po štátnom prevrate mal ženích už titul cisár Napoleon III.

Nevesta, ktorá mala v deň svadby 27 rokov, a jej nastávajúci už 45 rokov, chodievali k brehom Atlantického oceánu ešte pred zásnubami. „Presvedčila ho, aby sa pridal k nej na výlety do rybárskej dediny, ktorú spoznala v mladosti," poznamenal denník The Times.

Napoleon III. dal v Biarritzi postaviť Eugénii honosné letné sídlo, ktoré robotníci dokončili v roku 1855. Pomenoval ho po nej: Vila Eugénia. Vskutku však pri pohľade na ňu je to palác. Trávili tam spolu mesiace august a september.

Cisár zadal zhotoviteľom zaujímavú úlohu: „Palác v podobe E – ako bolo prvé písmeno krstného mena Eugénia," napísali noviny Le Parisien. V interiéri je zachovaný duch doby, izby vyzerajú ako v starých časoch. Na schodisku, ktoré vedie z prízemia, je na stene neprehliadnuteľný maľovaný portrét Eugénie, pre ktorý osobne pózovala.

Začiatkom septembra 1870 manželia už neoddychovali v Biarritzi. Francúzsko totiž 19. júla vyhlásilo vojnu Prusku. Napoleon III. sa prerátal, 2. septembra padol do zajatia. Eugénia okamžite pochopila, že cisárstvo sa zrúti, a emigrovala do Anglicka. Honosné sídlo zostalo v jej vlastníctve. Predala ho v roku 1881, zmenilo sa na hotelové kasíno.

Z paláca sa stal klasický hotel v lete 1894. „Priťahoval bohatých klientov," uviedol Le Parisien. V roku 1903 hotel zachvátili silné plamene, zhorela veľká časť, ale obnova mu vrátila pôvodnú podobu. Keď nacisti obsadili Francúzsko, v októbri 1940 si urobili z hotela oblastné vojenské veliteľstvo.

Neskôr po skončení vojny začal hotel žiť slávnu éru, ktorá pretrváva doteraz. Navštevovali ho svetoznáme osobnosti. Napríklad britský premiér Winston Churchill, americký komik Charlie Chaplin, francúzska herečka Brigitte Bardotová, monarchovia z Európy aj z Afriky. Luxusné prostredie v roku 1954 zvýraznil nový prvok v areáli, keď potešili plavcov, lebo postavili veľký bazén.

Celých šesť mesiacov až do začiatku júla tohto roku vykonávali v hoteli rekonštrukciu. Po odchode lídrov skupiny G7 sa dočasne obnoví prevádzka pre hostí. Nepotrvá dlho. Len do 30. septembra. Od októbra bude pokračovať obnova, ktorej koniec naplánovali na jún budúceho roku. Hotel je cenovo dostupný iba pre bohatých. Nocľah v najlacnejšej izbe vyjde hosťa približne na 500 eur (bez raňajok, za ktoré si môže doplatiť 50 eur). Najdrahšie sú apartmány s výhľadom na Atlantik. Cena za noc sa šplhá až takmer k štyrom tisícom eur.

Mimochodom, a ďalší osud Eugénie a Napoleona III.? On ťažko chorý zomrel v roku 1873. Ona sa dožila závideniahodného veku. Zomrela v júli 1920 vo veku 94 rokov počas návštevy Madridu, kde išla pozrieť vnuka svojej sestry.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #summit G7
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy