Hnutie piatich hviezd a Demokratická strana sa dohodli na koalícii

Talianske Hnutie piatich hviezd (M5S) a Demokratická strana (PD) sa v stredu dohodli na vytvorení vládnucej koalície a zabránili tak vypísaniu predčasných volieb. Líder M5S Luigi Di Maio požiadal prezidenta Sergia Mattarellu, aby zostavením vlády poveril doterajšieho premiéra Giuseppeho Conteho.

28.08.2019 19:49 , aktualizované: 21:33
debata (28)

Di Maio po stretnutí s prezidentom povedal, že jeho hnutie chce splniť svoj sľub, ktorý dalo Talianom vo voľbách. „Sme postideologická politická sila, ktorá nie je ani pravicová, ani ľavicová, ale iba hľadá riešenia problémov. Pravica a ľavica sú prekonané šablóny,“ uviedol Di Maio.

Di Maio zdôraznil, že jeho strana trvala na tom, aby predsedom vlády bol opäť nestraník Giuseppe Conte, ktorého označil za „odvážneho“ muža, konajúceho výhradne v záujme Talianska.

Koaličnú vládu v Taliansku tvorilo 14 mesiacov Hnutie piatich hviezd a Liga Severu (LN) ministra vnútra Mattea Salviniho. Politická kríza prepukla naplno po tom, ako LN stiahla začiatkom augusta svoju podporu vláde. Stalo sa tak v súvislosti s projektom Európskej únie na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon, ktorý Hnutie piatich hviezd pri hlasovaní v parlamente nepodporilo.

Conte podal 20. augusta demisiu do rúk prezidenta Mattarellu. Ten mohol požiadať Conteho, aby zostal vo funkcii a pokúsil sa nájsť alternatívnu väčšinu v parlamente, alebo prijať jeho demisiu a počkať, či by iný líder nebol schopný vytvoriť koalíciu. Ak by sa to nepodarilo, prezident mohol rozpustiť parlament a vypísať nové voľby.

Salvini chcel krízu riešiť vypísaním predčasných volieb. Jeho strana, obľúbená v Taliansku pre svoju protiimigračnú politiku, bola totiž najúspešnejším politickým subjektom v májových voľbách do Európskeho parlamentu a momentálne má podporu približne 34 percent voličov. To by Salvinimu v prípade predčasných volieb umožnilo zostaviť novú koalíciu s ďalšími pravicovými frakciami a stať sa novým premiérom.

Talianska vládna kríza: chronológia

  • 7. august 2019 – Vyvrcholila séria sporov v talianskej vládnej koalícii, keď sa vládnuce protestné Hnutie piatich hviezd (M5S) neúspešne pokúsilo v parlamente zaraziť výstavbu vysokorýchlostnej dráhy medzi Turínom a Lyonom (TAV), ktorú pokladá za zbytočnú a príliš nákladnú. O deň neskôr požadoval vicepremiér a šéf koaličnej Ligy Matteo Salvini hlasovanie v parlamente o dôvere vlády. O kríze rokoval aj prezident Sergio Mattarella s premiérom Giuseppem Contem.
  • 13. august 2019 – Talianskym Senátom neprešiel návrh hlasovať o nedôvere vláde na návrh Salviniho.
  • 18. august 2019 – Vedenie M5S na rokovaní došlo k záveru, že Salvini už pre neho nie je dôveryhodný partner.
  • 20. august 2019 – Taliansky premiér Conte v parlamente oznámil svoju demisiu. V prejave v Senáte Conte ostro kritizoval Salviniho, ktorého okrem iného obvinil, že stavia vlastné a stranícke záujmy nad záujmy krajiny. Conte neskôr odovzdal svoju demisiu prezidentovi Mattarellovi, ktorý ho poveril dočasným vedením kabinetu.
  • 22. august 2019 – Zo schôdzok zástupcov parlamentných strán s prezidentom Mattarellom vyplynulo, že talianske ľavicové strany sú naklonené dialógu a chcú sa vyhnúť predčasným voľbám.
  • 24. august 2019 – Conte vylúčil, že by zostal v čele kabinetu v prípade, že by bola obnovená súčasná koalícia M5S a Ligy. Conteho na čele vlády zároveň odmietla opozičná Demokratická strana (PD), s ktorou M5S rokovala o novej vládnej koalícii.
  • 28. august 2019 – Talianske formácie M5S a PD sa dohodli, že utvoria koaličnú vládu. V jej čele má stať doterajší nestranícky premiér Giuseppe Conte.
28 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #koalícia #Hnutie piatich hviezd #predčasné voľby v Taliansku