Erdogan a Trump sa dohodli na pokračovaní spolupráce v Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v stredu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom dohodol na pokračovaní v spolupráce v sýrskej provincii Idlib s cieľom zabrániť novým humanitárnym krízam, informovala v stredu agentúra AFP.

29.08.2019 08:00
debata (4)

Prezidenti sa prostredníctvom telefonického rozhovoru dohodli na pokračovaní spolupráce, aby chránili civilistov v provincii Idlib v severozápadnej časti Sýrie, kde pokračujú útoky sýrskeho režimu.

Erdogan o situácii na severozápade Sýrie hovoril v utorok s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ankara varovala, že podnikne všetky potrebné kroky na ochranu svojich jednotiek, ktoré sú v tejto časti Sýrie prítomné.

Turecko a Rusko dosiahli vlani v septembri dohodu o zriadení demilitarizovanej nárazníkovej zóny v Idlibe a okolí, ale prímerie je narúšané ofenzívou sýrskej armády.

Sýrske vládne sily s pomocou ruskej armády od konca apríla bombardujú Idlib, poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Hoci sú Rusko a Turecko obchodnými a ekonomickými partnermi, v tomto prípade podporujú opačné strany konfliktu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Recep Tayyip Erdogan #Donald Trump