Turecký prezident nevylúčil dovoz ruských stíhačiek Su-35 a Su-57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že Turecko si zaistí schopnosť kupovať a vyrábať bojové stíhačky a že ruské stíhacie lietadlá Su-35 a Su-57 sú možnou alternatívou k americkým.

30.08.2019 21:55
debata (27)

„Ak si Spojené štáty zachovajú svoj súčasný postoj k F-35, postaráme sa o to,“ povedal Erdogan novinárom v Ankare. Turecký prezident podľa agentúry Reuters uviedol, že sa na budúci mesiac na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku chystá stretnúť s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Ako informovali v stredu ruské štátne médiá s odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného ruského predstaviteľa, Rusko rokuje s Tureckom, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie (NATO), o predaji svojich viacúčelových stíhacích lietadiel Su-57.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mal v utorok počas návštevy Ruska možnosť nahliadnuť do vnútra kokpitu tohto najnovšieho ruského stíhacieho lietadla, ktoré po prvý raz oficiálne predstavili na leteckej prehliadke MAKS na Letisku Žukovskij. Agentúra DPA pripomína, že Su-57 je porovnateľný s americkou stíhačkou F-35.

Podľa agentúry TASS sú stíhačky Su-57 navrhnuté tak, aby ničili všetky typy vzdušných cieľov na dlhú a krátku vzdialenosť, ako aj pozemné i námorné ciele, a prekonali ich protivzdušnú obranu. Sú vybavené technológiou stealth.

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany NATO a zvlášť USA po tom, ako Ankara uprednostnila nákup ruského systému protivzdušnej obrany S-400 pred americkým Patriotom.

Spojené štáty tvrdia, že systém S-400 je nekompatibilný s NATO a predstavuje hrozbu pre americký program viacúčelových stíhacích lietadiel Lockheed Martin F-35 Lightning II. Washington preto zrušil účasť Turecka na tomto výcvikovom programe a zároveň pohrozil uvalením sankcií na Ankaru.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Turecko #Recep Tayyip Erdogan #Su-35 #Su-57