Unikátny prípad: Žena s mozgovou príhodou vďaka starostlivosti lekárov donosila dieťa

, 02.09.2019 13:41

Unikátny prípad sa stal v Brnenskej fakultnej nemocnici, kde sa lekárom podarilo stabilizovať životné funkcie matky po mozgovej príhode a zachrániť tak život jej dieťaťa. Dievčatko sa narodilo takmer tri mesiace po príhode a vážilo 2,1 kilogramu.

VIDEO: Pozrite si vo videu starostlivosť personálu o matku a unikátne narodenie zdravého dievčatka. Zdroj: Fakultná nemocnica Brno

Tehotná 27-ročná Eva bola ešte len v 16. týždni tehotenstva, keď mala mozgovú príhodu. Praskla jej cievna malformácia, ktorá spôsobila krvácanie do mozgu nasledované mozgovou smrťou. Lekári udržiavali jej životné funkcie takmer ďalšie tri mesiace, kým nebolo dieťa schopné po pôrode prežiť. Následne v polovici augusta vykonali cisársky rez.

Podobných prípadov sa na svete vyskytlo približne desať a pri väčšine sa podarilo deti zachrániť, no matky zomreli. Prvý takýto prípad pochádza z 80. rokov a stal sa v USA. Mozgová smrť vtedy nastala u ženy so zápalom mozgu. Lekári ju udržiavali pri živote ešte šesť týždňov a potom priviedli na svet jej zdravé dieťa. Existujú však aj prípady, keď lekári priviedli na svet dieťa žien v kóme a ženy potom prežili.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pôrod #mozgová príhoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku