Neexistujú žiadne okolnosti na odklad brexitu, vyhlásil Johnson

Britský premiér Boris Johnson v pondelok vyhlásil, že nechce parlamentné voľby, a vyzval poslancov, aby nepodkopávali pozíciu Británie pri vyjednávaní dohody o brexite s Európskou úniou. Informovala o tom agentúra AP.

, 02.09.2019 12:26, aktualizované: 20:33
debata (24)

Johnson v krátkom prejave odvysielanom v televízii povedal, že „neexistujú žiadne okolnosti“, za ktorých by súhlasil s odložením brexitu, naplánovaného na 31. október. „Ja voľby nechcem a vy ich tiež nechcete,“ vyhlásil vo vystúpení pred svojím londýnskym sídlom na Downing Street 10. „Chcem, aby všetci vedeli, že za žiadnych okolností nepožiadam Brusel o odklad. Odídeme 31. októbra, bez debát,“ zopakoval britský premiér.

Poslanci parlamentu za Konzervatívnu stranu, ktorí chcú hlasovať s opozíciou proti odchodu Británie z EÚ bez dohody, by podľa neho týmto krokom absolútne znemožnili ďalšie rokovania. Ako ďalej Johnson uviedol, zákonodarcovia by mali podporiť vládu a nie lídra opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna a jeho „nezmyselný odklad“. Johnson poslancov už skôr varoval, že ak budú hlasovať s opozíciou, budú vylúčení z poslaneckého klubu a v budúcich voľbách nebudú môcť za svoju stranu kandidovať.

Johnson po svojom zvolení za britského premiéra sľúbil, že Británia Európsku úniu opustí 31. októbra, a to s dohodou alebo bez nej, čo podľa Reuters viedlo k ústavnej kríze, ktorej riešením by mohli byť predčasné voľby.

Konzervatívni poslanci, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody, sa spojili s opozičnými stranami zastúpenými v parlamente a majú v úmysle zviazať Johnsonovej vláde ruky prijatím zákona, ktorý by odchod Británie z EÚ bez dohody znemožnil. Podľa odporcov rozvodu bez dohody by takýto krok mal katastrofálne dôsledky pre britskú ekonomiku.

Viac ako tri roky po oznámení výsledkov referenda, v ktorom 52 percent Britov hlasovalo za vystúpenie z EÚ, stále nie je jasné, za akých podmienok sa tak stane a či vôbec k brexitu dôjde.

Lauboristi zastavia brexit bez dohody, tvrdí Corbyn

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v pondelok vyhlásil, že chce parlamentné voľby a že jeho strana zastaví brexit bez dohody. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Musíme sa spojiť a zastaviť brexit bez dohody – tento týždeň môžeme mať na to poslednú šancu,“ uviedol Corbyn počas svojho prejavu v meste Salford v severnom Anglicku. „Potom budeme potrebovať parlamentné voľby,“ dodal.

„Vo voľbách dajú labouristi ľuďom šancu opäť prevziať kontrolu a vo verejnom hlasovaní budú mať konečné slovo s dôveryhodnými možnosťami na oboch stranách, vrátane možnosti zostať (v EÚ),“ povedal Corbyn. Na otázku, či si Labouristická strana skutočne želá parlamentné voľby, odpovedal: „Chceme parlamentné voľby.“

„Hlasovanie o vyslovení nedôvery (vláde) je takmer na stole,“ povedal Corbyn. „Ak to bude odchod bez dohody, budeme hlasovať za zotrvanie (v EÚ), ak to bude akákoľvek iná dohoda, potom demokratické procesy našej strany rozhodnú o tom, akú pozíciu zaujmeme,“ dodal.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Veľká Británia #Brexit #Boris Johnson
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy