India si v Rusku objednala zbrane za 14,5 miliardy dolárov

India si za uplynulý rok v Rusku objednala zbrane a vojenské vybavenie za 14,5 miliardy dolárov (13,2 miliardy eur), uviedol v stredu Dmitrij Šugajev, ktorý je predsedom ruskej Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSVTS).

04.09.2019 15:19
Armada - Putin   Modi Foto:
Ilustračné foto.
debata (25)

Pripomenul, že vlani – napriek tomu, že India bola pod tlakom, najmä zo Spojených štátov – boli s Indiou podpísané zmluvy na dodávku ruských systémov S-400, fregát z projektu 11356, ako aj na veľkú dodávku streliva pre indické letectvo, námorné a pozemné sily.

Dodal, že sa pokračuje v rokovaniach o dodávke a licencovanej výrobe prenosného protilietadlového raketového systému Igla-S pre Indiu. Pripomenul, že Rusko vlani vyhralo „tender vo výške takmer miliardy dolárov“. Šugajev tiež uviedol, že dôležitou témou rokovaní medzi Ruskom a Indiou je aj popredajný servis.

Šugajev prišiel s týmito informáciami v čase, keď sa ruský prezident Vladimir Putin vo Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe stretol s indickým premiérom Naréndrom Módím. Ten označil Rusko za „veľmi blízkeho priateľa a dôveryhodného partnera Indie“.

Východné ekonomické fórum sa vo Vladivostoku začalo v stredu a tento jeho ročník – piaty v poradí – je zameraný na rozvoj vzťahov s Indiou, Japonskom, Malajziou a Mongolskom.

Východné ekonomické fórum sa organizuje ako príležitosť na získanie investorov do tohto nesmierne bohatého regiónu a na posilnenie hospodárskych vzťahov s hospodársky silnými krajinami Ďalekého východu a juhovýchodnej Ázie.

Ako konštatovala agentúra DPA, Rusko v poslednom čase sústreďuje svoj hospodársky potenciál na východ, keďže jeho vzťahy so Západom sú poznamenané sankciami, ktoré boli uvalené v roku 2014 po pripojení Krymu k subjektom Ruskej federácie.

Spojené štáty v reakcii na zasahovanie Ruska do krízy na Ukrajine uvalili sankcie na ruskú štátnu zbrojársku exportnú firmu Rosoboronexport.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #zbrane #India #nákup vojenskej techniky