„Ľudia v indickej okupovanej oblasti Džammú a Kašmír sa obávajú najhoršieho,“ uviedol Kurajší v Rade OSN pre ľudské práva v Ženeve. „Chvejem sa, keď mám vysloviť slovo genocída, ale musím,“ konštatoval.
Podľa neho India zmenila za posledných šesť týždňov Džammú a Kašmír na „najväčšiu väznicu na planéte“. Obvinil Indiu zo zatknutia viac ako 6000 ľudí bez zákonného procesu. Mnohých z nich previezli do väzení po celej Indii, dodal a spomenul správy o tom, že indickí vojaci „nehanebne týrali ľudí na verejnosti“.
Napätie medzi Indiou a Pakistanom sa začalo stupňovať, keď India 5. augusta odobrala regiónu Džammú a Kašmír špeciálny štatút a zaviedla tam bezpečnostné opatrenia.
Väčšina historického územia Kašmíru je rozdelená medzi regionálnych rivalov Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celú túto oblasť. V indickom zväzovom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.
Najmenšiu časť historického Kašmíru s názvom Aksai Čin ovláda napriek indickým nárokom Čína. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.