Rusko neočakáva zlepšenie vzťahov s USA po Boltonovom odvolaní

Rusko neočakáva zlepšenie vzťahov s USA po tom, ako bol z funkcie poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť odvolaný John Bolton. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov podľa agentúry RIA Novosti dodal, že "Moskva naďalej posudzuje fakty, nie vyhlásenia a zámery".

11.09.2019 12:26
debata (4)

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil Boltonovo odvolanie z funkcie za vnútornú záležitosť USA.

„Rusko si nerobí ilúzie o zlepšení vzťahov so Spojenými štátmi“ po Boltonovom odvolaní, vyhlásil Jurij Roguľov, riaditeľ nadácie pre výskum USA pri Moskovskej štátnej univerzite, podľa ktorého je ešte priskoro na vyvodenie záverov o vplyve Boltonovho prepustenia na vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

K Boltonovmu odvolaniu sa prostredníctvom vyhlásenia na sociálnej sieti Facebook vyjadrila aj hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová, ktorá podľa agentúry TASS pripomenula, že Bolton stál pri zrode fake-news o tom, že niekoľko krajín vrátane Ruska sa snaží šíriť nepravdivé informácie o nezhodách vo vláde prezidenta USA Donalda Trumpa.

Zacharovová dodala, že toto Boltonovo tvrdenie zaznelo na konferencii usporiadanej denníkom The Wall Street Journal a prebrala ho aj agentúra Bloomberg, pričom „bez overenia faktov“.

Trump v utorok na Twitteri oznámil, že už nebude potrebovať služby svojho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorý v tejto funkcii pôsobil od apríla 2018.

Trumpovým novým poradcom pre národnú bezpečnosť sa dočasne stane Charles Kupperman, ktorý doteraz pôsobil ako Boltonov zástupca a bol jeho blízkym spojencom a poradcom.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo priznal, že medzi ním a Boltonom dochádzalo často k nezhodám týkajúcim sa zahraničnej politiky. Súčasne však dodal, že po Boltonovom odchode netreba v zahraničnej politike USA očakávať zmeny.

Nové možnosti na rokovania s USA nevidí ani Irán

Irán v stredu vyhlásil, že ani po odvolaní poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona nie je priestor na rokovania s USA, pokým zostanú v platnosti sankcie voči Iránu.

„Odchod amerického poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona z administratívy prezidenta Donalda Trumpa nepovedie k tomu, aby Irán opätovne zvažoval rozhovory s USA,“ citovala štátna agentúra IRNA veľvyslanca Teheránu v Organizácii Spojených národov Madžída Tachta Ravančího.

Podľa neho je odvolanie Boltona, ktorý bol obviňovaný z tlačenia Trumpa do vojny s Iránom, vnútornou záležitosťou Američanov, píše agentúra AFP.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu uviedol, že Spojené štáty neuspejú so svojím „vojnovým štvaním“ a varoval, že Irán je pripravený aj naďalej v reakcii na to zredukovať svoje záväzky v jadrovej oblasti.

„Američania musia chápať, že agresívnosť a vojnové štvanie nefungujú v ich prospech. Oboch… sa musia zriecť,“ povedal Rúhání na stretnutí svojho kabinetu podľa vládneho účtu na Twitteri.

Irán v máji oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia vyplývajúce z jadrovej dohody so svetovými veľmocami, pokým ostatné signatárske krajiny neurobia viac pre zmiernenie sankcií, ktoré voči islamskej republike znova zaviedli Spojené štáty po tom, ako od dohody odstúpili.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #rusko-americké vzťahy #John Bolton