Ukrajina pripravuje zoznamy pre druhú výmenu väzňov s Ruskom

Ukrajina pripravuje zoznamy pre možnú druhú výmenu zadržiavaných osôb s Ruskom. Uviedol to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citovala agentúra Ukrinform.

13.09.2019 19:46
zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský víta väzňov na letisku Boryspil pri Kyjeve 7. septembra 2019.
debata (2)

Ďalšiu výmenu zadržiavaných osôb s Kyjevom v piatok nevylúčil ani hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Prvá výmena prebehla 7. septembra, keď si Rusko a Ukrajina navzájom vymenili 70 zadržiavaných osôb, po 35 z každej strany.

Do Kyjeva sa v rámci výmeny vrátilo aj 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri pri incidente v Kerčskom prielive, ako aj ukrajinský režisér Oleh Sencov. Ukrajina okrem iných prepustila novinára ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti Ukrajina Kirilla Vyšinského.

„Po prepustení našich politických väzňov a námorníkov pripravujeme nové zoznamy a čakáme na ďalšiu fázu výmeny zadržiavaných,“ povedal Zelenskyj počas vystúpenia na európskom strategickom fóre v Kyjeve (YES, Yalta European Strategy).

Možnosť realizácie ďalšej výmeny väzňov v piatok pripustil aj hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov, ktorý však zdôraznil náročnosť takéhoto kroku.

„Vyžaduje to začiatok nového procesu, výmenu názorov, veľmi namáhavú a zrejme časovo náročnú prácu. Nikto vopred nevylučuje možnosť a uskutočniteľnosť takéhoto procesu. Takže ide o záležitosť bilaterálnych kontaktov,“ zdôraznil Peskov.

Moskva aj Kyjev označili výmenu väzňov zo 7. septembra za pozitívny krok smerom k urovnaniu vzťahov medzi oboma krajinami. Nový ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý je v úrade štyri mesiace, považuje ukončenie konfliktu v Donbase za svoju hlavnú prioritu

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy