OSN: Východ Ukrajiny potrebuje pred zimou pomoc vo výške 52 miliónov dolárov

Organizácia Spojených národov vyzvala darcov, aby zintenzívnili úsilie o naplnenie spoločného fondu pre humanitárnu pomoc Ukrajine. Do začiatku zimy treba totiž na humanitárne projekty pre ľudí na ukrajinskom východe získať 52 miliónov dolárov, uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

18.09.2019 13:53
ukrajina, vojna Foto: ,
Následky vojny na východe Ukrajiny: Zničená budova bývalej nemocnice v obci Semjonovka.
debata (13)

Dodal, že plán humanitárnej reakcie OSN na Ukrajinu na rok 2019, ktorý stanovuje celkové finančné potreby vo výške 162 miliónov dolárov, je v súčasnosti pokrytý iba z 32 percent.

Dujarric spresnil, že „približne 16 miliónov dolárov z finančných prostriedkov, ktoré sú teraz potrebné na ochranu civilného obyvateľstva, pôjde na pomoc zraneným pri výbuchu nastražených mín, na vyznačenie mínových polí v teréne a na odmínovanie území“, ku ktorému by malo dôjsť skôr, ako napadne sneh.

Podľa informácií OSN na územiach pod kontrolou ukrajinskej vlády, na ktorých sú však nastražené míny alebo iné výbušniny, žijú približne dva milióny ľudí.

Finančné prostriedky získané zo zbierky budú poskytnuté aj na pomoc 80.000 ľuďom žijúcim na východe Ukrajiny v päťkilometrovom pásme pozdĺž styčnej línie, aby mali prístup k zdravotníckym službám – aby ich mohol navštevovať mobilný lekársky tím alebo aby mali financie na cestu do zdravotníckych zariadení, uzavrel Dujarric.

OSN zriadila fond humanitárnej pomoci pre Ukrajinu vo februári tohto roku, pričom vyzvala členské štáty OSN, aby pomohli obyvateľom Donbasu trpiacim ozbrojeným konfliktom.

Tento fond patrí do tzv. združených fondov pre jednotlivé krajiny OSN, ktoré darcom – vládam, medzinárodným a mimovládnym organizáciám – umožňujú prispieť k podpore humanitárneho úsilia v danej lokalite. Týmto spôsobom sa finančné prostriedky môžu dostať k partnerom v konfliktných zónach rýchlo, koordinovane a cielene, uviedla v stredu agentúra Ukrinform.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #Donbas #konflikt na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy