Francúzsko odmietlo Snowdenovu žiadosť o azyl

Francúzsko zamietlo najnovšiu žiadosť o udelenie azylu bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý prezradil utajené informácie o sledovacích programov vlády Spojených štátov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

19.09.2019 11:49
debata (12)

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v televízii CNews vyhlásil, že keď Snowden v roku 2013 po prvý raz vo Francúzsku požiadal o azyl, vláda vtedy rozhodla o tom, že na to nie je vhodný čas. Le Drian si nemyslí, že by sa odvtedy niečo zmenilo.

Od roku 2013 sa Snowden zdržiava v Rusku, kde úrady jeho žiadosti o azyl vyhoveli. V USA ho v súvislosti s únikom informácií obvinili zo špionáže a krádeže vládneho majetku.

Snowden sa na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona obrátil so svojou žiadosťou o poskytnutie azylu tento týždeň. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter povedal, že „ochrana whistleblowerov nie je nepriateľským činom“.

So žiadosťou o azyl sa 36-ročnému Američanovi nepodarilo uspieť ani v ďalších krajinách sveta. Tento týždeň vyšla v približne 20 krajinách sveta Snowdenova kniha pamätí, v ktorej vysvetľuje, ako a prečo sa rozhodol zverejniť prísne tajné dokumenty o existencii globálnych sledovacích programoch prevádzkovaných americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA).

12 debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #Francúzsko #edward snowden